BCL

Το Λαύριο σπουδαία νίκη επί της Νίζνι 95-86 στην παράταση

Ο Τάισον Κάρτερ πήρε από το χέρι το Λαύριο με 35 προσωπικούς πόντους

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έφτασε σε μια δύσκολη πλην όμως σημαντικότατη νίκη επί των Ρώσων με 95-86 στην παράταση (80-80 καν.) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, ανεβαίνοντας έτσι στη 2η θέση του τρίτου ομίλου με ρεκόρ 2-1, αγγίζοντας πλέον για τα καλά την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Basketball Champions League!

Η ομάδα της Ανατολικής Αττικής έφτασε μια… ανάσα από την ήττα, όμως η βολή του Γερομιχαλού στο 1” έστειλε το ματς στην παράταση, εκεί όπου οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν πλήρως και με τον Βασίλη Μουράτο να ηγείται της προσπάθειας στο έξτρα πεντάλεπτο έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα. Έτσι, το Λαύριο έγινε η τρίτη ελληνική ομάδα μετά τον Άρη τη σεζόν 2016/17 και τον Προμηθέα 2018/19 που κέρδισε τα δύο πρώτα εντός έδρας στον θεσμό.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Τάισον Κάρτερ με 35 πόντους (13/20 εντός πεδιάς, 5/8τρ.), 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, κρατώντας το Λαύριο μέσα στο ματς σε στιγμές που οι Ρώσοι έδειχναν να ελέγχουν το ματς. Από κοντά και ο Μουράτος με 15 πόντους και 6 ασίστ, όπως και ο Κακλαμανάκης (10π., 13ρ.).

Για τους Ρώσους που έπεσαν στο 0-3, ξεχώρισε ο Στρέμπκοφ με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Εξαιρετικός ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να μετατρέπουν την αναμέτρηση σε έναν… άτυπο διαγωνισμό τριπόντων. Με τη Νίζνι να βρίσκει δύο μακρινά σουτ στις πρώτες της επιθέσεις προηγήθηκε 5-6 και λίγο αργότερα 7-8 στο 3′. Στη συνέχεια το Λαύριο ανέβασε στροφές και με τον Τάισον Κάρτερ να βρίσκεται στη… ζώνη του λυκόφωτος έτρεξε ένα σερί 19-5, ανεβάζοντας τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή για το 26-13 στο 6′. Σε αυτό το διάστημα μάλιστα, ο 23χρονος γκαρντ του Λαυρίου μέτρησε 12 πόντους με 3/3 τρίποντα!

Λαύριο-Νίζνι: 80-80 καν., 95-86 παρ.

Παρασυρόμενοι από τον ξέφρενο ρυθμό που είχε αποκτήσει το ματς, οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη υπέπεσαν σε μερικά λάθη και κακές επιλογές στην άμυνα, με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να ροκανίσουν τη διαφορά και με ένα σερί 7-0 να κλείσουν το δεκάλεπτο στην ελάχιστη τιμή της διαφοράς (28-27).

Η καλή άμυνα της ομάδας από το Νόβγκοροντ συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο κρατώντας τους γηπεδούχους μόλις στους 5 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά του δεκαλέπτου, ξεφεύγοντας έτσι στο +4 (33-37 στο 15′). Η είσοδος του Κάρτερ στο παρκέ έδωσε νέα «πνοή» στην ελληνική επίθεση που με ένα σερί 13-5 (5 δικοί του πόντοι, μία ασίστ) το Λαύριο πέρασε μπροστά 46-42 στο 18′. Στο τελευταίο δίλεπτο, το Λαύριο έβγαλε τις άμυνες, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με μια μικρή αλλά εξίσου σημαντική διαφορά των πέντε πόντων για το 49-44.

Διαφορετικό σκηνικό στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, με το παιχνίδι να πηγαίνει σε αργό ρυθμό με λάθη και χαμένες επιθέσεις εκατέρωθεν. Με καλάθια των Φρεϊμάνις και Στρέμπκοφ η Νίζνι έφερε το ματς στα ίσα (49-49 στο 23′).

Οι πρώτοι πόντοι του Λαυρίου ήρθαν μετά από τέσσερα λεπτά από την έναρξη του δεκαλέπτου με βολές του Κάρτερ, ενώ το πρώτο σουτ εντός πεδιάς για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήρθε στο 25′ με το alley-oop κάρφωμα του Λιούις για το 55-51. Η ενέργεια που έβγαλε ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης στη συνέχεια σε άμυνα και επίθεση έδωσε τη δυνατότητα στο Λαύριο να ξεφύγει με +6 (59-53 στο 27′). Κάπου εκεί όμως, δύο απανωτά λάθη έδωσαν το δικαίωμα στους Ρώσους να μειώσουν μέχρι το καλάθι (59-57), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 62-59.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το Λαύριο αποφάσισε να «καθαρίσει» όσον το δυνατόν νωρίτερα την υπόθεση νίκης. Μπαίνοντας με το πόδι πατημένο στο «γκάζι» και χάρη στα τρίποντα των Νικολαΐδη και Κάρτερ, αλλά και το δίποντο του Λιούς, έτρεξε ένα σερί 8-0 για το +9 και το 72-63 στο 33′). Οι Ρώσοι όμως για ακόμα μία φορά απόψε έκαναν το «come back» και με ένα γρήγορο σερί 7-0 έφεραν το ματς στα ίσα για το 77-77 στα 60”. Ο Κάρτερ έβαλε το Λαύριο μπροστά με ένα μεγάλο δίποντο, με τον Στρέμπκοφ να εκτελεί από την κορυφή λίγο αργότερα, «παγώνοντας» το ΣΕΦ για το 80-79 υπέρ της Νίζνι στα 4”. Στην επαναφορά, ο Γερομιχαλός κέρδισε φάουλ, ευστόχησε μόνο στη δεύτερη βολή για το 80-80 με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί έλαμψε το «άστρο» του Βασίλη Μουράτου, ο οποίος με τρομερή ενέργεια και στις δύο άκρες του παρκέ (7 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 άμυνα που οδήγησε σε βήματα των αντιπάλων), οδήγησε το Λαύριο σε ένα επιμέρους σκορ 15-6 για το τελικό 95-86.

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 49-44, 62-59, 80-80, 95-86 (παρ.)