BCL

Ήττα (92-82) από τη Βαλένθια για τον Προμηθέα Πάτρας

Έξι παίκτες της ομάδας του Κασιμίρο είχαν διψήφιο αριθμό πόντων

Παρά την ανταγωνιστική του εμφάνιση, ο Προμηθέας Πάτρας «πλήρωσε» την αστοχία από την περιφέρεια (6/22τρ.) και τα χαμένα ριμπάουντ, γνωρίζοντας την ήττα 92-82 από τη Βαλένθια, στην πρεμιέρα του φετινού Eurocup.

Έξι παίκτες της ομάδας του Κασιμίρο είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Ρογκαβόπουλο, Γκάντι και Μάιλς να είχαν από 13π. ο καθένας, τον Χαντ 12π. και τους Ρέι και Γκραντ από 10π.

Από τις «νυχτερίδες», που δεν είχαν στη διάθεσή τους τους Ντούμπλιεβιτς, Κλαβέρ, Πρέπελιτς και Τόμπι, κορυφαίος ήταν ο Λαμπιρί με 23 πόντους, ενώ ο Ντιμιτρίεβιτς είχε 9π. με 11 ασίστ. Αντίθετα με τους Πατρινούς, οι Ισπανοί τελείωσαν το ματς με 11/28 τρίποντα.

Κακές άμυνες και από τις δύο ομάδες στα πρώτα πέντε λεπτά, με τον Προμηθέα να είχε ένα μικρό προβάδισμα (11-12). Στη συνέχεια, ο Χέρμανσον έκανε ένα 5-0 για τη Βαλένθια (16-12), η οποία δεν έχασε ξανά το προβάδισμα. Κι αυτό γιατί, οι Πατρινοί είχαν λύσεις στην επίθεση, αλλά από την άλλη η άμυνά τους στη ρακέτα ήταν κάκιστη, με αποτέλεσμα να δέχονταν εύκολους πόντους και το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να ήταν το 28-24!

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν στο +7 (33-26) στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με τον Αγραβάνη να απαντά (33-30). Ωστόσο, η άμυνα του Προμηθέα εξακολουθούσε να ήταν πολύ κακή, με τη Βαλένθια να τρέχει στο ανοικτό γήπεδο για το +9 (43-34), στο 17’. Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Κασιμίρο έσφιξε στα μετ’ όπισθεν και με μπροστάρη τον Γκάντι διαμόρφωσε το 47-43 του πρώτου ημιχρόνου.

Το καλό του ξεκίνημα εκμεταλλεύτηκε ο Προμηθέα στο δεύτερο μέρος, παίρνοντας το προβάδισμα (49-50). Η Βαλένθια αντέδρασε και πέρασε προσωρινά μπροστά, με τον Αγραβάνη να στέλνει τους Πατρινούς στο +3 (56-59), στο 25’. Ωστόσο, στη συνέχεια οι «νυχτερίδες» βρήκαν ρυθμό έξω από τα 6,75μ. για το +7 (68-61), με το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου να ήταν το 69-63.

Τα χαμένα ριμπάουντ του Προμηθέα έδωσαν την ευκαιρία τη Βαλένθια να ξεφύγει στο +11 (75-64), στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Η αντίδραση των Πατρινών ήρθε με τον Μάιλς, ο οποίος μείωσε στο -5 (79-74), με τις «νυχτερίδες» να απαντούν ξανά για το νέο +11 (85-74), στο 35’. Οι παίκτες του Κασιμίρο δεν τα παράτησαν και προσπάθησαν να μείνουν στο ματς (87-81), αλλά η αστοχία τους κόστισε και έτσι ηττήθηκαν με το τελικό 92-82.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 47-43, 69-63, 92-82

Βαλένθια-Προμηθέας 92-82