Συνδεθείτε μαζί μας

GRAND SLAM

Το πρόγραμμα της 2ης ημέρας του Wimbledon

Η Σάκκαρη ανοίγει και ο Τσιτσιπάς κλείνει την αυλαία της ημέρας

Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα της 2ης ημέρας του Wimbledon, με τον Στέφανο Τσιτσιπά να πραγματοποιεί την πρεμιέρα του, στον 3ο και τελευταίο αγώνα του No.1 Court.

Ο Στέφανος, ο οποίος προέρχεται από 4 κερδισμένους αγώνες στη σειρά και την κατάκτηση του τίτλου στη Μαγιόρκα, θα αντιμετωπίσει τον Ελβετό Alexander Ritschard, που θα παίξει για 1η φορά σε κυρίως ταμπλό Grand Slam διοργάνωσης, παίρνοντας την πρόκριση μέσα από το ταμπλό των προκριματικών.

O αγώνας αναμένεται να αρχίσει στις 19:00 με 20:00 ώρα Ελλάδας, καθώς θα προηγηθούν δυο ματς, ένα ανδρών και ένα γυναικών, ξεκινώντας από τις 15:00 το μεσημέρι.

Το πρόγραμμα θα ανοίξει η αναμέτρηση του περσινού φιναλίστ και αήττητου φέτος στο γρασίδι, Matteo Berrettini, κόντρα στον Cristian Garin. Θα ακολουθήσει ο αγώνας της Simona Halep με την Karolina Muchova.

Στο Centre Court το πρόγραμμα της Τρίτης θα ανοίξει η κορυφαία του κόσμου, Iga Swiatek, η οποία θα αντιμετωπίσει τη Jana Fett στις 15:30. Στη συνέχεια ο Rafael Nadal θα παίξει με τον Francisco Cerundolo, ενώ το πρόγραμμα θα κλείσει με τη μεγάλη επιστροφή της Serena Williams, που θα αντιμετωπίσει την Harmony Tan.

Σήμερα θα παίξει και η Μαρία Σάκκαρη, στην εξ’ αναβολής πρεμιέρα της με τη Zoe Hives, που δεν έγινε τη Δευτέρα λόγω της βροχής. Ο αγώνας αυτός θα ανοίξει το πρόγραμμα στο Νο.3 Court, στις 13:00 ώρα Ελλάδας.

Μεταξύ άλλων σήμερα θα κάνουν τις πρεμιέρες τους και οι Νικ Κύργιος, Grigor Dimitrov, Felix Auger-Aliassime, Paula Badosa, Garbine Muguruza και Karolina Pliskova, ενώ η Ελληνοαυστραλή Jaimee Fourlis θα κάνει το ντεμπούτο της απέναντι στην Kirsten Flipkens, στο δεύτερο παιχνίδι του Court 7.

Οι αγώνες του Wimbledon μεταδίδονται στις συχνότητες Novasports.

Το πρόγραμμα της Τρίτης (28/06):

Centre Court (έναρξη πρώτου αγώνα 15:30)
1) Iga Swiatek [1] v. Jana Fett
2) Francisco Cerundolo v. Rafael Nadal [2]
3) Serena Williams v. Harmony Tan

No.1 Court (έναρξη πρώτου αγώνα 15:00)
1) Matteo Berrettini [8] v. Cristian Garin
2) Tamara Korpatsch v. Heather Watson 7-6 (7), 5-7 (θα συνεχιστεί)
3) Karolina Muchova v. Simona Halep [16]
4) Alexander Ritschard v. Stefanos Tsitsipas [4]

Νο.2 Court (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Steve Johnson v. Grigor Dimitrov [18]
2) Coco Gauff v. Elena-Gabriele Ruse
3) Jasmine Paolini v. Petra Kvitova [25]
4) Jason Kubler v. Daniel Evans [28]

No.3 Court (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Maria Sakkari [5] v. Zoe Hives
2) Paul Jubb v. Nick Kyrgios
3) Felix Auger-Aliassime [6] v. Maxime Cressy
4) Garbine Muguruza [9] v. Greet Minnen
5) Tereza Martincova v. Karolina Pliskova [6]

Court 12 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Ryan Peniston v. Henri Laaksonen
2) Belinda Bencic [12] v. Qiang Wang 4-6, 7-5 (θα συνεχιστεί)
3) Paula Badosa [4] v. Louisa Chirico
4) Zizou Bergs v. Jack Draper
5) Lorenzo Musetti v. Taylor Fritz [11]

Court 18 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Marta Kostyuk v. Katie Swan
2) Christian Harrison v. Jay Clarke 7-6 (3), 6-1, 5-5 (θα συνεχιστεί)
3) Alex De Minaur [19] v. Hugo Dellien
4) Stefan Kozlov v. Diego Schwartzman [12]
5) Clara Burel v. Katie Boulter
6) Rebeka Masarova v. Harriet Dart

Court 4 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Mihaela Buzarnescu v. Nastasja Schunk
2) Pedro Martinez v. Alex Molcan
3) Feliciano Lopez v. Botic Van De Zandschulp [21]
4) Camila Giorgi [21] v. Magdalena Frech

Court 5 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Claire Liu v. Nuria Parrizas Diaz
2) Reilly Opelka [15] v. Carlos Taberner 7-6 (5), 6-4, 1-2 (θα συνεχιστεί)
3) Sam Querrey v. Ricardas Berankis
4) Filip Krajinovic [26] v. Jiri Lehecka
5) Rebecca Peterson v. Anna-Karolina Schmiedlova

Court 6 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Daria Saville v. Viktorija Tomova
2) Zdenek Kolar v. Benjamin Bonzi
3) Irina Bara v. Chloe Paquet
4) Dennis Novak v. Facundo Bagnis

Court 7 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Marc-Andrea Huesler v. Hugo Grenier
2) Kirsten Flipkens v. Jaimee Fourlis
3) Brandon Nakashima v. Nicola Kuhn
4) Shelby Rogers v. Petra Martic

Court 8 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Viktorija Golubic v. Andrea Petkovic
2) Mikael Ymer v. Daniel Altmaier 6-3, 7-5 (θα συνεχιστεί)
3) Xiyu Wang v. Amanda Anisimova [20]
4) Roberto Carballes Baena v. Jordan Thompson
5) Daniel Galan v. Dominik Koepfer

Court 9 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Yanina Wickmayer v. Lin Zhu
2) Madison Brengle v. Lauren Davis
3) Alexei Popyrin v. Hugo Gaston
4) Attila Balazs v. Roberto Bautista Agut [17]

Court 10 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Alize Cornet v. Yulia Putintseva [27]
2) Mikhail Kukushkin v. Jenson Brooksby [29]
3) Lorenzo Sonego [27] v. Denis Kudla
4) Kristina Kucova v. Laura Pigossi

Court 11 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Taro Daniel v. Sebastian Baez [31]
2) Astra Sharma v. Tatjana Maria 6-4, 3-6 (θα συνεχιστεί)
3) Nuno Borges v. Mackenzie McDonald
4) Sara Sorribes Tormo [32] v. Christina McHale
5) Coco Vandeweghe v. Elena Rybakina [17]

Court 14 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) David Goffin v. Radu Albot
2) Jil Teichmann [18] v. Ajla Tomljanovic
3) Ana Bogdan v. Dayana Yastremska
4) Alastair Gray v. Chun-hsin Tseng
5) Emina Bektas v. Bianca Andreescu

Court 15 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Shuai Zhang [33] v. Misaki Doi
2) Joao Sousa v. Richard Gasquet
3) Emil Ruusuvuori v. Yoshihito Nishioka
4) Qinwen Zheng v. Sloane Stephens

Court 16 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Catherine Harrison v. Arantxa Rus
2) Sonay Kartal v. Danka Kovinic
3) Bernabe Zapata Miralles v. Jack Sock
4) Denis Shapovalov [13] v. Arthur Rinderknech

Court 17 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Oceane Dodine v. Jelena Ostapenko [12]
2) Maryna Zanevska v. Barbora Krejcikova [13]
3) Holger Rune [24] v. Marcos Giron
4) Liam Broady v. Lukas Klein
5) Donna Vekic v. Jessica Pegula [8]


ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Περισσότερα για το GRAND SLAM