EURO

Τουρκία – Ουαλία 0-1: «Άλωσε» το Μπακού και βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση!

Φοβερό ματς από τον Μπέιλ ο οποίος παρότι έχασε πέναλτι, μοίρασε δύο ασίστ «υπογράφοντας» τη νίκη της ομάδας του!

Τουρκία και Ουαλία διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο Ολυμπιακό Στάδιο του Μπακού στο Αζερμπαϊτζάν σε μια αναμέτρηση εξίσου σημαντική και για τις δύο ομάδες. Τόσο η Τουρκία, όσο και η Ουαλία ήθελαν σήμερα τη νίκη για να κάνουν το πρώτο και καθοριστικό βήμα για πρόκριση μετά την ήττα της πρώτης από την Ιταλία με 3-0 και την ισοπαλία της δεύτερης από την Ελβετία με 1-1 στην α’ αγωνιστική του πρώτου ομίλου. Με την Ουαλία να είναι καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, το σύνολο του Ρομπ Πέιτς επικράτησε της Τουρκίας με 0-2 και πλέον βρίσκεται «αγκαλιά» με την πρόκριση στη φάση των «16» του Euro!

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία στον αγώνα ανήκε στην Ουαλία με τον Μπέιλ να περνάει τη μπάλα στον Ράμσεϊ, εκείνος να κάνει το σουτ αλλά ο Τσακίρ είχε απάντηση πραγματοποιώντας την πρώτη σημαντική επέμβαση του αγώνα. Στο 9΄ ήρθε η απάντηση της Τουρκίας με τον Γιλμάζ να σουτάρει σε πρώτο χρόνο και τον Μέφαμ να βάζει την κόντρα στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ. Πιο κινητική η Ουαλία στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα με την Τουρκία να προσπαθεί να βρει τα πατήματα της. Άλλη μία εκπληκτική μπαλιά του Μπέιλ στο 24΄ με τον Ράμσεϊ να τελειώνει πολύ άσχημα τη φάση από θέση τετ-α-τετ στην καλύτερη στιγμή των Ουαλών στο πρώτο ημίχρονο. Μετά από ώρα η Τουρκία έκανε αισθητή την παρουσία της με τον Αϊχάν στο 29΄ να παίρνει την κεφαλιά και τον Μορέλ να απομακρύνει πάνω στη γραμμή  του τέρματος. Από το 20΄ και μετά οι Τούρκοι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο παίρνοντας αυτοί τα ηνία του αγώνα. Τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρώτου ημιχρόνου η Ουαλία βρήκε γκολ με τον Ράμσεϊ αυτήν τη φορά να πλασάρει σωστά και να νικάει τον Τσακίρ κάνοντας το 0-1 για τους Ουαλούς. Άλλη μια φανταστική μπαλιά, η οποία αυτήν τη φορά μετατράπηκε σε ασσίστ, από τον Γκάρεθ Μπέιλ που πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τουρκία ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη με ένα μακρινό σουτ του Τσαλχάνογλου στο 50΄ με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Ουόρντ. Τρία λεπτά μετά την ευκαιρία της Τουρκίας, ήταν η σειρά της Ουαλίας να απειλήσει με τον Μπέιλ όμως να σουτάρει ψηλά άουτ. Απίστευτη ευκαιρία για τους Τούρκους με τον Γιλμάζ να μη βρίσκει στόχο όντας μόνος στο ύψος της μικρής περιοχής των Ουαλών. Στο 60΄ η Ουαλία κέρδισε πέναλτι με τον Τσελίκ να ανατρέπει τον Μπέιλ εντός περιοχής, ο ίδιος να αναλαμβάνει την εκτέλεση στέλνοντας τη μπάλα αρκετά άουτ σε ένα πολύ άσχημο χτύπημα από τον Ουαλό σταρ. Με τα λεπτά να κυλάνε και το ματς να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Τουρκία ήταν αναγκασμένη να κυνηγήσει κάποιο γκολ με τον Γκιουνές να ρισκάρει και να κάνει πιο επιθετικογενής την ομάδα του.  Παρά την αναζήτηση ενός γκολ από τους Τούρκους, η Ουαλία ήταν εκείνη που έχανε κι άλλες ευκαιρίες με τον Μπέιλ στο 80΄ να μη μπορεί να νικήσει τον Τσακίρ. Τεράστια ευκαιρία για την Τουρκία στο 87΄ με τον Ουόρντ να πραγματοποιεί μια καθοριστική επέμβαση στην κεφαλιά του Ντεμιράλ! Η Ουαλία στο 90+5΄ «σφράγισε» τη νίκη της και με σκόρερ τον Ρόμπερτς πήρε μια σπουδαία νίκη με 2-0 επί της Τουρκίας. Πλέον η Ουαλία βρίσκεται με το…ένα πόδι στους «16» του θεσμού ενώ τα πράγματα για την Τουρκία γίνονται πολύ δύσκολα, έως και ακατόρθωτα!

Ενδεκάδες:

Τουρκία(Σενόλ Γκιουνές): Τσακίρ, Τσελίκ. Αϊχάν, Σογιουντσού, Μεράς(Μούλντουρ 73΄), Γιοκουσλού(Ντεμιράλ 46΄), Καραμάν(Ντερβίσογλου 75΄), Ουντέρ(Καβετσί 83΄), Τουφάν(Γιαζίτσι 46΄), Τσαλχάνογλου, Γιλμάζ

Ουαλία(Ρομπ Πέιτζ): Ουόρντ, Ρόμπερτς, Μέφαμ, Ροντόν, Ντέιβις, Άλεν(Αμπάντου 73΄), Μόρελ, Ράμσεϊ(Γουίλσον 85΄), Μπέιλ, Τζέιμς(Γουίλιαμς 90+4′), Μουρ