CONFERENCE LEAGUE

Τρελή ανατροπή 4-3 από 0-3 για τη Ζρίνσκι με την Αλκμάαρ

Στραπάτσο στη Βαρσοβία από την Λέγκια για την Αστον Βίλα

Με μια ματσάρα και μια ιστορική νίκη συνοδεύτηκε ο πρώτος αγώνας ομάδας από τη Βοσνία σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Η Ζρινσκι σε ένα τρελό παιχνίδι απέναντι στην Αλκμάαρ επικράτησε -τελικά- 4-3 παρά το γεγονός πως είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με 3-0 στο ημίχρονο.

Στραπάτσα για τις Αστον Βίλα και Φιορεντίνα. Οι «villagers» γνώρισαν την ήττα 3-2 από την Λέγκια στη Βαρσοβία, ενώ στο Βέλγιο η Γκενκ με ένα γκολ στο 85ο λεπτό έκανε χαλάστρα στη Φιορεντίνα, παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της από τους Ιταλούς.

Τα αποτελέσματα των αγώνων που είχαν σέντρα στις 19:45

5ος όμιλος
Τρελή ανατροπή της Ζρίνσκι – Μεγάλη νίκη για τη Λέγκια

Από τα καλύτερα ματς όλης της πρώτης αγωνιστικής της διοργάνωσης στον 5Ο όμιλο. Η Ζρινσκι και η Λέγκια Βαρσοβίας ξεκίνησαν με νίκες τη φάση των ομίλων και φιγουράρουν ως πρώτες στη βαθμολογία. Στην Βοσνία η Ζρίσνκι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0 στο πρώτο 45λεπτο αλλά στο δεύτερο έφερε τα πάνω-κάτω. Οι γηπεδούχοι δεν θύμιζαν σε τίποτα την ομάδα του πρώτου μέρους και ενδεχομένως εκμεταλλευόμενοι και την υπεροψία της Αλκμαάρ κατάφεραν να σκοράρουν τέσσερα γκολ μέχρι το 82ο λεπτό και να πάρουν μια μεγάλη νίκη με ανατροπή με τον Κοζουλι να πετυχαίνει δύο γκολ.

Στη Βαρσοβία η Λέγκια προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, είδε την Αστον Βίλα να ισοφαρίζει και στις δύο περιπτώσεις, αλλά τελικά να παίρνει το «τρίποντο» με πρωταγωνιστή τον Μούτσι που σκόραρε δύο γκολ.

Λέγκια Βαρσοβίας – Άστον Βίλα 3-2
(3’ Βσζόλεκ, 26’ 51’ Μούτσι – 6’ Ντουράν, 39’ Ντιν)

Ζρίνσκι – Αλκμάαρ 4-3
(48’ 82’ Κοζούλι, 68’ Τσόρλουκα, 71’ Χρβανοβιτς – Φαν Μπρεντεροντ, 32’ Μιγνιανς, 44’ Ντε Βιλτ)

«Σκόνταψε» στο Βέλγιο η Φιορεντίνα – Εύκολη νίκη για τη Φερεντσβάρος

Ήθελε να ξεκινήσει με «διπλό» τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις στον όμιλο αλλά δεν μπόρεσε. Η Φιορεντίνα ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Γκενκ στο Βέλγιο βλέποντας, τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 85ο λεπτό με τον ΜακΚένζι.
Στο άλλο ματς του ομίλου η Φερεντσβάρος δεν δυσκολεύτηκε να πάρει την πρώτη της νίκη στον όμιλο στην πρώτη αγωνιστική με 3-1. Είδε την Τσουκαρίτσκι να ανοίγει το σκορ αλλά, χωρίς δυσκολία να παίρνει τη νίκη.

Φερεντσβάρος – Τσουκαρίτσκι 3-1
(44’ Βάργκα, 45+2 Οβούσου 79’ Πέσιτς – 26’ Ιβάνοβιτς)

Γκενκ – Φιορεντίνα 2-2
(12’ Ζεκίρι, 85′ ΜακΚένζι – 7’ 23’ Ρανιέρι)

Φιορεντίνα – Φερεντσβάρος (22:00)
Τσουκαρίτσκι – Γκενκ (22:00)

8ος όμιλος
Εύκολες νίκες για τις γηπεδούχους

Νίκες για τους γηπεδούχους στα παιχνίδια του 8ου ομίλου. Η Λουντογκόρετς με τον Πιοτρόφσκι να πετυχαίνει δύο γκολ επικράτησε εύκολα 4-0 της Σπάρτακ Τρνάβα παίρνοντας τους πρώτους της τρεις βαθμούς στην εφετινή διοργάνωση. Στην Τουρκία η Φενέρμπαχτσέ χωρίς να δυσκολευτεί νίκησε 3-1 τη Νόρτζελαντ, πετυχαίνοντας και τα τρία της γκολ μέχρι το 47ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 55ο λεπτό αλλά, τελικά να μην γλιτώνουν την ήττα.

Φενερμπαχτσέ – Νόρτζελαντ 3-1
(24’ Κρέσπο, 30’ Μπατσουαγί, 47’ Αζίζ – 55’ Βιλαντσεν)

Λουντογκόρετς – Σπάρτακ Τρνάβα 4-0
(46’ Γιορντάνοφ, 51’ 63’ Πιοτριόφσκι, 90+4 Ρούαν Σέκο)

Νόρτζελαντ – Λούντογκόρετς (22:00)
Σπάρταλ Τρνάβα – Φενέρμπαχτσέ (22:00)