Έδωσε συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα ο Δωριέας!

Πέρασε από την έδρα των Γουβών επικρατώντας με 0-2 ο ανώτερος Δωριέας.

Το δεύτερο τρίποντο σε ισάριθμους αγώνες πανηγύρισε ο Δωριέας επικρατώντας εκτός έδρας με 2-0 των Γουβών, αναμέτρηση με την οποία έκλεισε η αυλαία της δεύτερης αγωνιστικής στον πρώτο όμιλο της Α2 ΕΠΣΗ.

Ο Δωριέας ήταν καλύτερος του αντιπάλου του στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά του αγώνα και επέβαλε τον ρυθμό του από την αρχή. Μαμφρέδας στο 5΄ και Καλουδάκης στο 10΄ είχαν σημαντικές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ για την ομάδα του Λυκούργου Παπαδάκη.

Στη συνέχεια του αγώνα οι Γούβες προσπάθησαν να ισορροπήσουν το ματς ανεβάζοντας την απόδοση τους με την πρώτη τους ουσιαστική ευκαιρία να έρχεται στο 40 λεπτό της αναμέτρησης αλλά το πλασέ του Καναβάκη πέρασε άουτ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Δωριέας κατάφερε να βρει δίχτυα με έναν αναπάντεχο τρόπο. Ήταν ο Τζουλιάδης που εκτέλεσε πλάγιο για την ομάδα του, με τη μπάλα να βρίσκει σε παίκτη των γηπεδούχων πριν καταλήξει στα δίχτυα των Γουβών. Έτσι, με αυτόν τον απίστευτο τρόπο ο Δωριέας πήγε με το υπέρ του 0-1 στην ανάπαυλα του αγώνα.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι Γούβες ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο γήπεδο χάνοντας σημαντική ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα, αλλά ο Καναβάκης, που βρέθηκε ξανά σε πλεονεκτική θέση, δε μπόρεσε να βρει στόχο για μια ακόμα φορά.

Στη συνέχεια του αγώνα και ενώ οι Γούβες είχαν κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Μαρκάκη να πλασάρει υποδειγματικά κάνοντας το 0-2 για την ομάδα του.

Το σκορ δεν έμελλε να αλλάξει μέχρι και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης, με τον Δωριέα να κάνει το «δύο στα δύο» αφήνοντας τις Γούβες στους μηδέν βαθμούς.

Γουβές: Σαβουϊδάκης, Κάββαλος(Ρίζος 60΄), Πετρόφ, Καρύδης, Αμανάκης, Γαρεφαλάκης, Καναβάκης, Παπαστεφανάκης, Μετολάρι(Χριστοφάκης 46΄), Τσάλος, Ζαμπετάκης(Αυγουστίνος 60΄).

Δωρίεας: Ξηρουδάκης, Σπινθουράκης(Χριστοδουλάκης 77΄), Μούκα, Βογιατζάκης,  Μαζιτζής, Ζωγραφάκης, Δημοσθένους(Μαρκάκης 46΄), Τζουλιάδης, Καλουδάκης(Γκρεμάι 88΄), Εργαζάκης, Μαμφρέδος.