Πέρασε από το Γάζι και έκανε το «δύο στα δύο» ο ΑΟΚ!

Ο ΑΟΚ πανηγύρισε εκτός έδρας νίκη με 0-4 επί του ΟΦΑΜ.

Σε ένα συναρπαστικό ματς στο Γάζι ο ΑΟΚ έκανε το «δύο στα δύο» επικρατώντας 0-4 του ΟΦΑΜ για την δεύτερη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου στην Α2 ΕΠΣΗ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ήλεγχαν τον ρυθμό της αναμέτρησης χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΟΦΑΜ από την άλλη προσπαθούσε να φανεί απειλητικός στις αντεπιθέσεις δίχως όμως να μετουσιώσει σε γκολ κάποια από τις λίγες ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν στο σύνολο του Αντώνη Λεκάκη.

Η ιστορία της αναμέτρησης γράφτηκε στο δεύτερο ημίχρονο με τον ΑΟΚ να ανοίγει το σκορ στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία του δεύτερου μέρους με τον Μπελαδάκη να επιχειρεί το σουτ από πλάγια θέση και να κάνει το 0-1 για τους φιλοξενούμενους. Όπως ήταν φυσιολογικό, το γκολ του Μπελαδάκη ανέβασε την ψυχολογία των φιλοξενούμενων, με τον ΑΟΚ να διπλασιάζει γρήγορα τα τέρματά του στο 59΄ με τον Παπαδάκη να ευστοχεί από θέση τετ-α-τετ γράφοντας το 0-2 για την ομάδα του.

Στη συνέχεια και στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης ο ΟΦΑΜ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση αλλά ο Αεράκης δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπανασάκη από πλεονεκτική θέση, ενώ λίγα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν νέα σπουδαία διπλή ευκαιρία με τον Μπανασάκη να κρατάει το μηδέν πραγματοποιώντας διπλή επέμβαση στα σουτ των Μοχιανάκη και Στρατήγη.

Με τον ΟΦΑΜ να μη μπορεί να νικήσει τον γκολκίπερ των Καμινίων, ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να περάσουν στην επίθεση και να τιμωρήσουν τον αντίπαλό τους. Ήταν στο 79ο λπετό όταν ο Μπελαδάκης πέρασε την κατάλληλη στιγμή στον Αλεξάκη, με τον τελευταίο να κάνει το 0-3 κόβοντας τις όποιες ελπίδες είχαν οι γηπεδούχοι για αποτέλεσμα.

Λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Γαλανάκης έβαλε και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ γράφοντας το τελικό 0-4 για τα Καμίνια.

ΟΦΑΜ: Σαμαριτάκης, Νικηφόρος(Μοχιανάκης 62΄), Παπατσούκης(Καπίρης 67΄), Στρατηγάκης Ε., Ρογδιανάκης(Λαδουκάκης 82΄), Γενιτσαρίδης(Σκουλούδης 62΄), Ανδριανάκης, Σερπετζόγλου, Στρατήγης Α., Αεράκης, Στρατήγης Π.

ΑΟΚ: Μπανασάκης, Δουκιαντζάκης, Γαλανάκης, Παπαδάκης Ι., Σερλιδάκης, Αλεξάκης, Μπελαδάκης(Ρεμιδιανάκης 87′ ), Φερετζάκης, Λαγογιάννης, Κοσκινάς(Ξυπάκης 82΄), Παπαδάκης Σ.(Οικονομάκης 87΄).