ΚΡΗΤΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΕΠΣΗ: Τα αποτελέσματα της Τετάρτης (23/2) σε εξ αναβολής αναμετρήσεις και Κύπελλο

Σπουδαίες προκρίσεις για Ανθεστίων και ΑΟΤ, «βροχή» τα γκολ στον 2o όμιλο της Β ΕΠΣΗ

Κύπελλο ΕΠΣΗ

Σπουδαίες προκρίσεις στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΗ πανηγύρισαν Ανθεστίων και ΑΟ Τυμπακίου.

Ανθεστίων και ΑΕ Κατσαμπά έδωσαν σκληρή μάχη με τον νικητή να προκύπτει στην παράταση του αγώνα. Στο 29ο λεπτό ο Κουσίδης έδωσε το προβάδισμα στον Ανθεστίων, με το αυτογκόλ του Χρονάκη έξι λεπτά αργότερα να φέρνει το ματς στα ίσια για την ΑΕ Κατσαμπά. Το σκορ δεν άλλαξε στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης παρά τις αξιόλογες στιγμές και των δύο ομάδων. Στην παράταση του αγώνα το «χρυσό» γκολ, όπως αποδείχθηκε, του Στρατάκη στο 108΄ έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του Ανθεστίωνα.

Στην άλλη αναμέτρηση της ημέρας για το Κύπελλο ΕΠΣΗ, η πρόκριση ήρθε πιο γρήγορα και με πιο εύκολο τρόπο για τον ΑΟ Τυμπακίου μετά το τελικό 5-1 επί της Μινωικής. Ο Ζαφείρης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 19΄, ενώ ο Παπανδρέου έστειλε την ομάδα του με το 2-0 στην ανάπαυλα. Φραγκιαδουλάκης και Φουντουλάκης ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 4-0, με τον Σταυρουλάκη να μειώνει σε 4-1 για τη Μινωική στο 75ο λεπτό. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε με αυτογκόλ στο 80΄ ο Χατζηδημητρίου.

Α1 ΕΠΣΗ

Σπουδαίες νίκες πανηγύρισαν Δαμάστα και Μοίρες στις σημερινές εξ αναβολής αναμετρήσεις για την 19η και 17η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ αντίστοιχα.

Πιο συγκεκριμένα, οι Μοίρες είχαν εύκολο απόγευμα απέναντι στη Χερσόνησος επικρατώντας με 3-0! Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Κυριακάκης που σημείωσε δύο γκολ, ενώ ο Γκίνη πέτυχε το άλλο τέρμα των γηπεδούχων.

Την ίδια ώρα στο Αστρίτσι η Βόνη γνώρισε την ήττα με 2-4 από τη Δαμάστα, σκορ το οποίο διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Χατζησεβαστός και Παπακώστας ήταν οι δύο σκόρερ από πλευράς Βόνης, ενώ για τη Δαμάστα δίχτυα βρήκαν οι Κωτούλας (δύο γκολ), Κλαπάκης και Απλαδάς.

Α2 ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Σπουδαίες νίκες πανηγύρισαν Ρούβας, Τύλισος και Αετός Ανωγείων για τα εξ αναβολής παιχνίδια της 12ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο της Α2 ΕΠΣΗ, ενώ έπεται και η αναμέτρηση του ΑΟΚ με την Παλιανή στις 18:30.

Πιο συγκεκριμένα, ο Ρούβας δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στη Φαιστό επικρατώντας με το τελικό 4-1, με τους Σεΐχ και Μαστραχά να σκοράρουν στο πρώτο μέρος στέλνοντας τους γηπεδούχους με προβάδισμα δύο τερμάτων στην ανάπαυλα. Στην επανάληψη ο Λυδάκης μείωσε σε 2-1 στο 55΄, αλλά Ξημεράκης Αγγ. και Κοσμαδάκης «σφράγισαν» τη νίκη του Ρούβα.

Στην Τύλισο η ομώνυμη ομάδα διέλυσε με 5-2 τον Άγιο Δημήτριο επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα. Μόλις στο 5΄ ο Βαγγελί έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους, ενώ ο Μανιουδής ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ήταν στο 67΄ όταν ο Αμαραντίδης έκανε το 4-0, ενώ ο Λέκκας έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Τυλίσου σημειώνοντας το πέμπτο γκολ της ομάδας. Το μόνο που κατάφερε ο Άγιος Δημήτριος ήταν να μειώσει το σκορ στο τελικό 5-2 με τα γκολ των Σωτήρχου και Σακλαμάκη στο 85ο και στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης αντίστοιχα.

Στα Ανώγεια ο Αετός υποχρέωσε σε οδυνηρή ήττα με 4-1 την Αγία Βαρβάρα ανεβαίνοντας στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και σε τροχιά Play offs. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 13΄ με τον Ανδρικάκη, ενώ ο Σαϊτάκης έφερε το ματς στα ίσια για την Αγία Βαρβάρα στο 20΄. Από εκεί και πέρα ο Αετός Ανωγείων ήταν κυνικός και με τον Σπαχή να σημειώνει δύο τέρματα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 πριν το ημίχρονο του αγώνα, ενώ στο 68΄ ο Κεφαλογιάννης Λ. διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Β ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Σπουδαίο «διπλό» πανηγύρισε στην Πόμπια ο Μαραθώνας επικρατώντας με 1-2 του Κόρακα! Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα με τον Ρουμπάκη, ενώ στην επανάληψη και στο 61΄ ο Κόρακας ισοφάρισε σε 1-1 με γκολ του Σμαραγδάκη. Το τελικό 1-2 διαμόρφωσε επτά λεπτά αργότερα ο Σχοιναράκης.

Ανθεστίων – ΑΕ Κατσαμπά 2-1