Ήττα-κάζο για τον Εργοτέλη από την ουραγό Ζάκυνθο

Ήττα με 2-0 γνώρισε ο Εργοτέλης από τη Ζάκυνθο παρά τις πολλές ευκαιρίες των «κιτρινόμαυρων».

Μέγα κάζο γνώρισε ο Εργοτέλης μετά την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την ουραγό Ζάκυνθο για την 12η εξ αναβολής αγωνιστική στον Νότιο Όμιλο της Super League 2!

Ο Εργοτέλης ήταν ανώτερος στα πρώτα λεπτά του αγώνα χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες κυρίως με τους Κόλα και Νεράλ, διάστημα στο οποίο οι «κιτρινόμαυροι» είχαν την κατοχή της μπάλας έχοντας καταφέρει μάλιστα να κλείσουν στα καρέ της τη Ζάκυνθο.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς κάτι αξιόλογο για τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να απειλήσουν σε αντεπιθέσεις οι οποίες έμεναν ημιτελείς.

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι επανέλαβαν το ξεκίνημα του πρώτου μέρους, έχοντας καλές στιγμές με τους Χοσάμ και Νεράλ, με τον Μέντεζ να έχει απάντηση και στις δύο προσπάθειες των ποδοσφαιριστών του Εργοτέλη.

Στο 58΄ και κόντρα στη ροή του αγώνα η Ζάκυνθος κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στην πρώτη της ουσιαστική στιγμή στον αγώνα με τον Λάμπογλου να πλασάρει σωστά τον Τζελέπη για το 1-0.

Ένα τέταρτο αργότερα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Μπουτσάκη εντός περιοχής. ο Τσιμέλι δε λάθεψε από τα ένδεκα βήματα διπλασιάζοντας τα τέρματα για τους γηπεδούχους, σε μια φάση στην οποία οι άνθρωποι του Εργοτέλη έχουν έντονα παράπονα καθώς υπάρχει διπλή επαφή της μπάλας στην εκτέλεση του ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων μιας και γλίστρησε στην προσπάθειά του.

Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης οι διαμάχες ήταν αρκετές, όπως και οι διακοπές, με τον Εργοτέλη να μην καταφέρνει να βρει το γκολ που θα τον έβαζε και πάλι στο ματς, γνωρίζοντας με την ήττα με 2-0 από την ουραγό Ζάκυνθο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Ζάκυνθος (Caraman Xalind):Mendes, Karami, Odone, Soares, Miguel, Konagaya, Νικολακόπουλος, Σούρμπης, Wilson, Kitoko, Λάμπογλου

Εργοτέλης (Νίκος Μπαδήμας): Τζελέπης, Σαρρής, Κόλα, Σερβιλάκης (82΄Ντουμάνης), Κατσούρι, Μπουτσάκης, Νεράλ, Appi (75΄Βουτσάς) Χόσαμ (61΄Κουτάντος), Πατρινός (61΄Κόνραντ), Κοκκίνης (75΄Φάρατζ)