ΚΡΗΤΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Φιλική νίκη του Γιούχτα στα Χανιά!

Σπουδαία φιλική επικράτηση του Γιούχτα με 1-3 επί των Χανίων.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη με 1-3 για τον Γιούχτα στη φιλική αναμέτρηση με αντίπαλο τα Χανιά.

Η ομάδα των Αρχνανών πήρε το προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 22΄ με τον Μέμο να κάνει το 0-1 με ωραία τελείωμα για τους φιλοξενούμενους. Παρά την καλή εικόνα των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Άγγελου Κασσωτάκη δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ κάποια από τις πολλές στιγμές που της παρουσιάστηκαν με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε με το 0-1 στην ανάπαυλα.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 49΄, τα Χανιά είχαν τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσουν αλλά η κεφαλιά του Βάρκα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χρήστου.

Ο Γιούχτας κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Κατσικοκέρη να βγαίνει τετ-α-τετ, να περνάει τον Κατσιμήτρο και σε άδεια εστία δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-2. Δέκα λεπτά αργότερα οι ομάδα των Αρχανών έφτασε και σε τρίτο γκολ με τον Φραγκουλάκη να βρίσκει με ωραία μπαλία τον Δωματά και τον τελευταίο να κάνει το 0-3 για την ομάδα του. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής με τον Παναγιωτούδη να διαμορφώνει το τελικό 1-3.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Χανιά(Νίκος Παπαδόπουλος): Κατσιμήτρος (Κουτζαβασίλης 67′ ), Καψάλης (Πατάπης 46′), Ζιούλης (Στίκας 67′), Τσαμούρης (Παντεκίδης 67′ ), Καμαρά (Κογιέτε 67′ ), Κάρλος (Παναγιωτούδης 67′ ), Βασιλακάκης (Τριανταφυλλάκος 67′), Βογιατζής (Μυφτάρι 67′ ), Μπαΐροβιτς (Κολλάς 67′ ), Βασιλόγιαννης (Καλαϊτζάκης 67′ ), Κόλα (Βάρκας 46′ ).

Γιούχτας(Αγγελος Κασσωτάκης): Κόλλιας (Χρήστου 54′ ), Κασσωτάκης, Ψαρράς, Τζανής, Λογοθέτης, Νύκταρης (Κόκκινος 77′ ), Σφυρογιαννάκης (Δωματάς 56′ ), Φραγκουλάκης (Μπετεινάκης 90+4’ ), Κατσικοκέρης (Στακάκης 76′), Μέμος (Μανουσάκης 86΄), Κοντογιάννης.