Η Αρμάνι κάθαρισε την Παρτίζαν (76-62), ανέβηκε στο 12-15

Έκτη συνεχόμενη νίκη για την Αρμάνι Μιλάνο

Το σύνολο του Ετόρε Μεσίνα έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ ανά διαστήματα, έτρεξε ρεκόρ 18-0 λίγο πριν το ημίχρονο και εν τέλει πήρε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα κόντρα στο σύνολο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Πλέον, ανέβηκε στο 12-15 και ελπίζει σε συνδυασμό αποτελεσμάτων, προκειμένου να βρεθεί στα playoffs της Ευρωλίγκας!

Απογοητευτική εμφάνιση στη δεύτερη περίοδο για την ομάδα του Βελιγραδίου, όπου ουσιαστικά εκεί έχασε το μομέντουμ και την αναμέτρηση. Εξαιρετική παρουσία του Μπάρον με 14 πόντους, δεν έφταναν οι 15 του Πάντερ στους φιλοξενούμενους.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 10-2 στο 5’, μετά από καλάθι του Αβράμοβιτς. Οι Ιταλοί προσπάθησαν να απαντήσουν, αλλά οι Σέρβοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 19-13 υπέρ τους.

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασαν στο +8 στο 12’ (15-23). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πάτησαν το… γκάζι και με ένα απίστευτο σερί 18-0, έφερε τούμπα το ματς, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με 30-29!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, τα πράγματα ήταν ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ, και το προβάδισμα να αλλάζει χέρια συνεχώς. Με τρίποντο στην εκπνοή, ο Νέιπιερ με τρίποντο έκανε το 49-46 για τους γηπεδούχους!

Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες της Αρμάνι πήραν… φωτιά και με μπροστάρη τον Μπράντον Ντέιβις, έφτασαν ακόμη και στο +14 (60-46). Στη συνέχεια, αν και η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προσπάθησε να μειώσει, ωστόσο αυτή του Μεσίνα διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμά της και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με 76-62!

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 30-29, 49-46, 76-62