Η εκπληκτική Άλμπα έσπασε το εντυπωσιακό σερί της Μπασκόνια

Πήρε μια νίκη ψυχολογίας για τη συνέχεια της Euroleague (85-84)

Εντυπωσιακή εμφάνιση και νίκη της Άλμπα κόντρα στην Μπασκόνια (85-84)! Η ομάδα του Βερολίνου έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ, σε άμυνα και επίθεση, και πήρε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα απέναντι στην -μέχρι πρότινος- πρωτοπόρο της διοργάνωσης!

Αρχοντική εμφάνιση από τους Σμιθ (18π.), Ολίντε (11π., 7ριμπ.) και Μπλατ (11π., 9 ασίστ) για του γηπεδούχους, δεν έφτασαν οι 19 πόντοι του Χένρι και οι 17 του Μάρκους Χάουαρντ στους φιλοξενούμενους.

Στο 5-12 ανέβηκε το σύνολο του Ισραέλ Γκονθάλεθ, παραμένοντας, ωστόσο, στην τελευταία θέση. Υποχώρησε στο 11-6 και στην 3η θέση η ομάδα της Βιτόρια!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το προβάδισμα να εναλάσσεται συνεχώς. Ωστόσο, με ένα σερί 9-0 οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 20-11 στο 7’, ενώ κατάφεραν να φτάσουν έως και το +13 (27-14), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 27-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδας της Βιτόρια κατάφερε πολύ γρήγορα, όχι απλά να μειώσει, αλλά να πάρει και κεφάλι στο σκορ, αρχικά, με 32-31 και εν συνέχεια με 37-31, κάνοντας ένα εντυπωσιακό 10-0. Η Άλμπα είχε απάντηση, και με τους Τίμαν και Ολίντε να βγαίνουν μπροστά, έφτασαν στο +7 στο 19΄ (50-43). Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τοιυε Γερμναούς να προηγούνται με 54-48.

Με την αρχή του δευτέρου μέρους, η ομάδα του Βερολίνου μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι έφτασε στο 66-56 στο 24’ και στο 77-65 λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με 77-67 υπέρ της.

Στην τελευταία περίοδο τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά. Η Μπασκόνια κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα, και με τους Πιέρια Χένρι και Ντάριους Τόμσον να είναι «καυτοί», έφτασε στο 84-82 στο 36′! Σμιθ και Λο έδωσαν ξανά προβάδισμα στην Άλμπα (85-84), η οποία, με δύο άμυνες για… σεμινάριο στα τελευταία δευτερόλεπτα, πήρε μία πολύ μεγάλη νίκη απέναντι στην πρωτοπόρο της διοργάνωσης!

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 54-48, 77-67, 85-84.