ΔΙΕΘΝΗ

Η Λιόν επικράτησε 3-2 της Μονακό, με ανατροπή και 10

Η Λιόν στο -1 από την πρώτη τριάδα

Σε ένα παιχνίδι που της στράβωσε πολλάκις, η Ολιμπίκ πέρασε με 3-2 από την έδρα της Μονακό στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής της Ligue 1 και πλέον το σεντόνι δεν είναι τόσο μακριά, αφού βρέθηκε στο -1 από τη σημερινή της αντίπαλο και την τρίτη θέση. Με εννέα ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες.

Ματσάρα ήταν το παιχνίδι στο φινάλε, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν κεφάλι, παρότι είχαν μείνει με παίκτη λιγότερο, τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 86’, αλλά τον Τσερκί να σημειώνει νικητήριο γκολ στο 89ο λεπτό.

Ο Φόλαντ εκμεταλλεύτηκε στο 25’ την μπαλιά του Μπεν Γεντέρ και έβαλε από νωρίς δύσκολα στους «λιονέ», που… καιγόντουσαν για τη νίκη. Ο Ντεπάι με τρομερή ατομική προσπάθεια εκτός περιοχής και εκτέλεση με το αριστερό έφερε την κατάσταση στα ίσα στο 57ο λεπτό. Ο Κακερέ έκανε αρκετά πιο δύσκολο -αλλά όχι ακατόρθωτο όπως αποδείχθηκε- το έργο των φιλοξενούμενων στο 72’, δεχόμενος δύο κίτρινες στα… καπάκια.

Ο Μαρσέλο με κεφαλιά στο 77’ έδωσε αέρα στη Λιόν, ενώ ο Μπεν Γεντέρ στο 86’ με πέναλτι, έδειξε έτοιμος να τους κόψει τον… βήχα. Ωστόσο, στο 89’ ο Τσερκί υπέγραψε μια μεγάλη νίκη για την ομάδα του Γκαρσία που πλέον έχει και ψυχολογία ενόψει της κρίσιμης τελικής ευθείας. Χαμός στο φινάλε, με τη Μονακό να αντικρίζει δύο κόκκινες (Γκέμπελς, Πελέγκρι) για σύρραξη και τους φιλοξενούμενους να βλέπουν να αποβάλλεται ο Ντε Σίλιο.