Η Ρόμα νέα ήττα 2-0 στην έδρα της Σαμπντόρια

Η Ρόμα για τέταρτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη στη Serie A, παρέμεινε στην 7η θέση

Δεν λέει να σηκώσει κεφάλι η Ρόμα. Η ομάδα του Πάουλο Φονσένκα γνώρισε την ήττα με 2-0 από τη Σαμπντόρια στη Γένοβα για την 34η αγωνιστική και έτσι συνέχισε για τέταρτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη στη Serie A, παρέμεινε στην 7η θέση με 55 βαθμούς και εντέλει δεν κατάφερε να συνέλθει από την εξάρα (6-2, 29/4) από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Europa League και . Δέκα λιγότερους πόντους έχουν οι Γενοβέζοι, οι οποίοι πέτυχαν την τρίτη τους νίκη στις τέσσερις τελευταίες «στροφές», όντας 9οι.

Η Ρόμα μπήκε αρκετά φουριόζα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Χωρίς, βέβαια, να μπορέσει να το μετουσιώσει και σε γκολ. Μάλιστα, όσο περνούσαν τα λεπτά, η Σαμπντόρια πίεζε όλο και πιο ψηλά, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται προβλήματα στην άμυνα των Ρωμαίων. Η ομάδα της Γένοβας άρχισε να απειλεί αισθητά στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους. Κι αν στη διπλή φάση του 34′ δεν μπόρεσε να ευστοχήσει, δεν συνέβη το ίδιο και στο 45′, όταν ο Αντριέν Σίλβα άνοιξε το σκορ (1-0) με άψογο πλασέ.

H Ρόμα είχε δει μέχρι το 68′ να της ακυρώνονται -σωστά- ως οφσάιντ τρία της τέρματα. Το «γλυκό» ήρθε και έδεσε στο 65′ με τον Γιάνκτο να γράφει το 2-0, ύστερα από τη φοβερή ασίστ του Βέρε. Με το σκορ να μένει ως είχε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα, καθώς ο Τζέκο δεν κατάφερε να νικήσει τον Αουντέρο από την άσπρη βούλα στο 71′.