Με τον Μέσι να σκοράρει δις η Μπαρτσελόνα 3-2 Βαλένθια

Στο -2 (74β.) από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης και τη περιμένει στο Καμπ νου

Με τον Μέσι να χάνει πέναλτι, αλλά να πετυχαίνει δύο γκολ -το ένα με φαουλάρα-, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 3-2 στο «Μεστάγια» επί της Βαλένθια. Έτσι, οι Καταλανοί, οι οποίοι είδαν τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 50′, επανήλθαν στο -2 (74β.) από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης και θα πάνε χωρίς νέες απώλειες (μετά το στραπάτσο από τη Γρανάδα) στο μεταξύ τους ντέρμπι τίτλου της επόμενης (35ης) αγωνιστικής της La Liga. Ταυτόχρονα, βρέθηκαν εκ νέου ισόβαθμοι με τη Ρέαλ (υπερέχουν οι Μαδριλένοι και στο +4 από τη Σεβίλλη).

Σε ό, τι αφορά τη Βαλένθια, οι «νυχτερίδες» έμειναν στη 14η θέση με 36 πόντους και στο +6 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Μπαρτσελόνα, όπως ήταν αναμενόμενο ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα. Μόλις στο 3′ απώλεσε σημαντική ευκαιρία, όταν ο Πέδρι αστόχησε από το ύψος του πέναλτι. Με τον Σίλεσεν να βάζει το «στοπ» σε προβολή του Αραούχο δέκα λεπτά αργότερα.

Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν, ο οποίος βρισκόταν στην εξέδρα λόγω τιμωρίας, κυκλοφορούσε ωραία την μπάλα, με τη Βαλένθια να αδυνατεί ακόμα και να περάσει το κέντρο. Ωστόσο, στο επιθετικό της τρίτο δεν ήταν αρκετά αποτελεσματική, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια χωρίς να σκοράρει.

Η Βαλένθια φαίνεται πως… πάτησε τον διακόπτη στην ανάπαυλα. Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν άκρως επιθετικοί στο δεύτερο μέρος. Στο 49′ ο Γκέδες δεν κατάφερε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Τερ Στέγκεν, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ. Από αυτό προήλθε και το 1-0, με τον Σολέρ να το εκτελεί και τον Παουλίστα να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά.

Στο 52′ ο Κορέια δεν κατάφερε να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Κάτι που πλήρωσε άμεσα. Στο 56′ η Μπαρτσελόνα κέρδισε πέναλτι σε χέρι εντός περιοχής του Λάτο. Ο Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση. Αν και ο Σίλεσεν αρχικά τον άγχωσε βάζοντάς του το «στοπ», στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα επανήλθε στον αρχηγό των Καταλανών, ο οποίος την έστειλε με κοντινό σουτ στα δίχτυα.

Πριν συμπληρωθούν πέντε λεπτά η Μπαρτσελόνα κατάφερε να φτάσει στην ολική ανατροπή χάρη στον Γκριεζμάν (63′). Με τον Μέσι να έρχεται να προσθέσει το «κερασάκι» στο 69′ με άπιαστη εκτέλεση φάουλ!

Αν και τα λεπτά μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα δεν κύλησαν χωρίς άγχος για την Μπαρτσελόνα, καθώς ο Σολέρ μείωσε με σουτάρα στο 83′, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα.