Η Μίλαν επικράτησε 3-2 της Ίντερ στο Derby della Madonnina

Οι «ροσονέρι» ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας με 11 βαθμούς

Απόλυτο αφεντικό στο Μιλάνο είναι Μίλαν! Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι έκανε τρομερή ανατροπή κόντρα στην Ίντερ (3-2) για το περιβόητο Derby della Madonnina και πήρε την πρώτη της νίκη σε εντός έδρας μεταξύ τους ματς, για πρώτη φορά μετά το 2016!

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα για την 5η αγωνιστική της Serie A, οι «ροσονέρι» ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας με 11 βαθμούς, αφήνοντας την μεγάλη εχθρό της στην πέμπτη θέση με εννιά βαθμούς.

Η Μίλαν ξεκίνησε τρομερά δυναμικά και έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της. Στο 12′ είχε την πρώτη της μεγάλη στιγμή Ίντερ όμως, όταν το σουτ του Μπρόζοβιτς βρήκε στα σώματα και πέρασε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα, παραλίγο να ανοίξει το σκορ η Μίλαν με αυτογκόλ του Μπαστόνι, όμως τον έσωσε το οριζόντιο δοκάρι του Χαντάνοβιτς και στη συνέχεια δόθηκε επιθετικό φάουλ. Κόντρα στη ροή του ματς, ο Μπρόζοβιτς έκανε εκπληκτική κίνηση στην πλάτη της άμυνας, πήρε την πάσα από τον Κορέα και νικώντας τον Μενιάν, έγραψε το 0-1 στο 21′!
Με την πίεση να είναι πάνω τους οι «ροσονέρι» ξεχύθηκαν μπροστά για να ισοφαρίσουν και τα κατάφεραν άμεσα. Συγκεκριμένα στο 28′, μετά από λάθος του Τσαλχάνογλου στο κέντρο, έκλεψε ο Τονάλι. Την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Λεάο και αυτός από διαγώνια με τρομερό τελείωμα έκανε το 1-1! Κάποιες εντάσεις και αψιμαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών κράτησαν ψηλά τον ρυθμό, ενώ στο 35′ έχασε αδιανόητη διπλή ευκαιρία η Μίλαν. Πρώτα με σουτ του Τονάλι που μπλόκαρε ο Χαντάνοβιτς και στη συνέχεια με… βολίδα Ερνάντεζ που έφυγε ελάχιστα άουτ!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μίλαν δεν χρειάστηκε… αρκετή ώρα για να κάνει την ανατροπή. Ο Ζιρού έκανε ένα τρομερό γύρισμα μέσα στην περιοχή εντελώς αβίαστα και έστειλε τη μπάλα στη γωνία της εστίας για το 2-1! Μάλιστα, έξι λεπτά αργότερα ήρθε και το «γλυκό» από τον Λεάο. Ο Πορτογάλος πήρε τη μπάλα στη γωνία της μεγάλης περιοχής και έκανε πλάκα στην άμυνα της Ίντερ για το 3-1!

Εκεί όλοι νόμιζαν ότι το ματς κρίθηκε, ο Ιντζάγκι έκανε αλλαγές και άλλαξε όλο το παιχνίδι. Ο Τζέκο που μόλις είχε μπει στο ματς «βούτηξε» μέσα στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής της Μίλαν και με μια προβολή μετέτρεψε σε γκολ την σέντρα του Μιχιταριάν! Ο Μενιάν ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους, αφού σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις μέχρι το φινάλε, έκανε απίθανες επεμβάσεις και έδωσε στην ομάδα του το τρίποντο.