GRAND SLAM

Η Σάκκαρη ηττήθηκε από τη Marta Kostyuk στον 1ο γύρο του Wimbledon

Η Μαρία Σάκκαρη είχε τέλειο ξεκίνημα και πήρε το 1ο σετ με 6-0

Μετά από ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με μια μέρα καθυστέρηση και είχε άλλες δυο διακοπές λόγω βροχής στη διάρκειά του, η Marta Kostyuk κατάφερε να αφήσει πίσω το πολύ κακό ξεκίνημά της και να νικήσει τη Μαρία Σάκκαρη με 0-6, 7-5, 6-2, για να πάρει την πρόκριση για τον 2ο γύρο του Wimbledon.

Το παιχνίδι καθυστέρησε να ξεκινήσει για 90 περίπου λεπτά λόγω της βροχής και η Σάκκαρη μπήκε φουριόζα στο No.2 Court, για να πάρει αρχικά ένα προβάδισμα με 5-0, πριν γίνει η πρώτη διακοπή. Ήταν ένα πολύ κακό διάστημα για την Kostyuk, που ολοκλήρωσε με 17 αβίαστα λάθη το σύντομο 1ο σετ.

Υπήρξε άλλη μια μικρή διακοπή στο 4ο game του 2ου σετ, με τη Σάκκαρη να έχει το προβάδισμα με 2-1, 30-30, χωρίς break. Η Kostyuk, που είχε ανεβάσει το επίπεδό της λίγο πριν την πρώτη διακοπή, συνέχισε να ανεβαίνει όσο περνούσε η ώρα και στο 2ο σετ προηγήθηκε με 5-3.

Η Σάκκαρη κατάφερε να ισοφαρίσει σε 5-5, κάνοντας break back όταν η Ουκρανή σέρβιρε για το σετ, όμως η τελευταία απάντησε με νέο break, για να προηγηθεί με 6-5. Στη δεύτερη απόπειρά της, έκλεισε το σετ στο σερβίς της η Kostyuk, για να το κατακτήσει με 7-5.

Αυτό άλλαξε εντελώς τα δεδομένα, αφού η Σάκκαρη ήταν εκείνη που είχε τα περισσότερα λάθη και η Kostyuk είχε το momentum, για να κυριαρχήσει στο αποφασιστικό σετ. Με δυο συνεχόμενα break προηγήθηκε με 4-1 η 21χρονη, η οποία έσβησε 2 break points στη συνέχεια για να φτάσει στο 5-1.

Το μόνο που κατάφερε η Σάκκαρη ήταν να μειώσει σε 5-2, πριν η Kostyuk ολοκληρώσει την ανατροπή στο σερβίς της για να πάρει το 3ο σετ με 6-2 και να βάλει τέλος στο ματς μετά από 1 ώρα και 53 λεπτά στο court.

Παρότι και η ίδια βρίσκεται πολύ ψηλά, στο Νο.36 του κόσμου, ήταν μόλις η 1η Top 10 νίκη για την 21χρονη Kostyuk, που αμέσως μετά το τέλος του αγώνα έπεσε στο έδαφος για να το πανηγυρίσει. Ήταν κινηματογραφικός και ο τρόπος που έφτασε στην πρόκριση η Ουκρανή, η οποία δύσκολα θα μπορούσε να είχε χειρότερο ξεκίνημα, όμως κατάφερε να το αφήσει πίσω της και να αλλάξει τα πράγματα.

Στον 2ο γύρο του Wimbledon θα αντιμετωπίσει μια εκ των Paula Badosa και Alison Riske.

Για τη Σάκκαρη ήταν η 2η συνεχόμενη ήττα σε 1ο γύρο Grand Slam διοργάνωσης, μετά τον αποκλεισμό της από τον 1ο γύρο του Roland Garros. Ήταν και άτυχη με τις κληρώσεις η Ελληνίδα, αφού ως Νο.8 του ταμπλό και του κόσμου έπρεπε να παίξει με την Karolina Muchova στο Παρίσι, φιναλίστ τελικά στο τουρνουά, αλλά και με μια από τις κορυφαίες στην κατάταξη unseeded στο Λονδίνο, την Kostyuk.