O Στέφανος Τσιτσιπάς και ο Dominic Thiem έδωσαν μια επική μονομαχία στο Court 2 του Wimbledon, με τον Έλληνα τενίστα να παίρνει τη νίκη στο tie-break του 5ου σετ.

Μετά από μια επική μάχη 4 ωρών, που μοιράστηκε σε δυο ημέρες εξαιτίας της βροχής, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκαμψε τη σθεναρή αντίσταση του Dominic Thiem με 3-6, 7-6 (1), 6-2, 6-7 (5), 7-6 (8) και πήρε την πρόκριση για τον 2ο γύρο του Wimbledon.

Το ματς ξεκίνησε χθες, με τον Thiem να κάνει καλύτερο ξεκίνημα και το μοναδικό break του 1ου σετ από το 6ο game (4-2), για να το κατακτήσει με 6-3. Η διακοπή λόγω της βροχής ήρθε μια ώρα περίπου μετά την έναρξη του αγώνα, στο 4-3 του 2ου σετ υπέρ του Στεφ (χωρίς break), με τη βροχή να συνεχίζεται για όλη την ημέρα και να φέρνει το ματς στο σημερινό πρόγραμμα.

Σήμερα οι δυο παίκτες μονομάχησαν για άλλες 3 ώρες. Ο Τσιτσιπάς επέστρεψε δριμύτερος στο Court 2 του All England Club και είχε πολύ καλύτερη εικόνα απ’ αυτό που παρουσίασε χθες. Αν και έχασε το set point του στο 4-5, 30-40, πήρε τελικά το σετ με ένα επιβλητικό tie-break, που είχε μόλις 8 πόντους (7-1).

Ο Thiem συνέχισε να δυσκολεύεται και έσβησε 5 break points στο 3ο game για να προηγηθεί με 2-1 στο 3ο σετ, με τον Στέφανο τελικά να κάνει 2 break στα επόμενα games και να παίρνει πολύ εύκολα το σετ με 6-2.

Δεν τα παράτησε ωστόσο ο Αυστριακός, που χρειάστηκε να σώσει break point νωρίς και στο 4ο σετ. Έμεινε συγκεντρωμένος, δεν χαλάρωσε και κατάφερε να γυρίσει το momentum, καθώς πήρε το δεύτερο tie-break που παίχτηκε στο ματς (7-5) και ισοφάρισε σε 2-2, στέλνοντας την αναμέτρηση σε 5ο σετ.

Εκεί είχε και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για break o Thiem, με τον επόπτη μάλιστα να του το δίνει για ένα δευτερόλεπτο, αφού έδωσε άουτ μια βαθιά μπάλα του Στέφανου στην baseline του Αυστριακού. Ο διαιτητής διόρθωσε την απόφαση, το challenge του Thiem τον επιβεβαίωσε κι έτσι το game συνεχίστηκε, με τον Στέφανο να σώζει το break point και να κρατάει το σερβίς του, για να περάσει μπροστά με 4-3.

Αργότερα ο Στεφ είχε τη μεγάλη ευκαιρία, ένα break point που ήταν και match point, στο 5-6, 30-40. Ο Thiem έπαιξε με θάρρος και το έσβησε με winner με το forehand του, για να κάνει λίγο μετά το 6-6 και να στείλει το σετ στο tie-break.

Ήταν tie-break 10 πόντων και ο Στέφανος είχε ελαφρύ προβάδισμα την περισσότερη ώρα, με τον Thiem όμως να τον ισοφαρίζει στο 6-6 και στο 7-7. Τελικά με νέο mini-break o πρωταθλητής μας έφτασε σε διπλό match point στο 9-7 και αξιοποίησε τη 2η ευκαιρία του, για να ολοκληρώσει τον θρίαμβό του σε 3 ώρες και 55 λεπτά καθαρού αγώνα, μπροστά και από τα μάτια της αγαπημένης του, Paula Badosa, που μόλις ολοκλήρωσε τον δικό της αγώνα (κέρδισε την Alison Riske με 2-0 σετ), πήγε στο box του Στέφανου για να τον παρακολουθήσει.

Αυτή ήταν η 5η νίκη του Τσιτσιπά απέναντι στον Thiem σε 10 αναμετρήσεις (5-5). Συνηθίζουν να δίνουν μεγάλες μάχες οι δυο τους, με τον Τσιτσιπά να έχει κερδίσει πλέον τις 2 τελευταίες, αφού θυμίζουμε είχε κερδίσει και την αναμέτρησή τους στη Μαδρίτη νωρίτερα φέτος – ξανά σε 1ο γύρο.

Μόλις για 3η φορά στην καριέρα προκρίνεται στον 2ο γύρο του Wimbledon ο Στέφανος, ο οποίος έχει αποκλειστεί 3 φορές στον 1ο γύρο του βρετανικού major.

Για τον 2ο γύρο θα αντιμετωπίσει αύριο τον 2 φορές πρωταθλητή, Andy Murray, που ήταν ένας από τους ευνοημένους αυτών των ημερών, αφού μπόρεσε να κερδίσει τον δικό του αγώνα από χθες, κάτω απ’ την κλειστή οροφή του Centre Court, κι έτσι είχε μια ημέρα επιπλέον ξεκούρασης