Η Βίρτους Μπολόνια πέρασε με άνεση 96-74 από την έδρα της Άλμπα Βερολίνου

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Κάιλι Γουίμς και Μίλος Τεόντοσιτς

Πραγματοποιώντας το πιο παραγωγικό παιχνίδι τους στη σεζόν και ένα από τα καλύτερα ματς στην εφετινή Euroleague, οι Ιταλοί έφυγαν με το εμφατικό 96-74 από την έδρα της Άλμπα Βερολίνου, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Νίκη με την οποία η ομάδα του Σέτζιο Σκαριόλο βελτίωσε το ρεκόρ της στο 13-15, πλησιάζοντας την οκτάδα από την οποία απέχει μόλις μία νίκη διαφορά!

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Κάιλι Γουίμς και Μίλος Τεόντοσιτς με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα, πετυχαίνοντας μαζί 9 στα 14 τρίποντα! Για τους Γερμανούς που παρέμειναν στην τελευταία θέση με ρεκόρ 7-21 ξεχώρισαν ο Σμιθ (12π., 7ασ.) και Σίκμα (11π., 6ρ., 6ασ.).

Το ματς:

Η Άλμπα Βερολίνου μπήκε πολύ καλά στο ματς και χάρη στην καλή της άμυνα προηγήθηκε 6-0 στο 3′. Όσο περνούσε η ώρα, η Βίρτους Μπολόνια έβρισκε ρυθμό και στις δύο άκρες του παρκέ, με τους Τεόντοσιτς και Μίκι Τζόρνταν να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι για την προσπέραση των Ιταλών (12-13 στο 6′). Μάλιστα, με ένα σερί 9-2 στο τελευταίο τρίλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 για το 22-14.

Η Βίρτους έδειχνε πως πατούσε καλύτερα στο παρκέ της «Mercedes-Benz Arena», βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από πολλούς παίκτες της. Χάρη στην πολυφωνία αυτή, η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο διατηρούσε σταθερά τη διαφορά σε διψήφιες τιμές (31-43 στο 18′), με τα τρία διαδοχικά τρίποντα δια χειρός Τεόντοσιτς και Μίκι στο φινάλε της περιόδου, να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +16 και το 49-33 του ημιχρόνου.

Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκαν και στο δεύτερο ημίχρονο οι Ιταλοί, οι οποίοι συνέχισαν να εκτελούν με υψηλά ποσοστά και με μεγάλη συνέπεια πίσω από τα 6.75μ., σε αντίθεση με τους Γερμανούς που αδυνατούσαν να ακολουθήσουν τον ξέφρενο ρυθμό των αντιπάλων. Με τον Τεόντοσιτς να βρίσκεται στη… ζώνη του λυκόφωτος και να πετυχαίνει δύο back to back τρίποντα, η Βίρτους προηγήθηκε για πρώτη φορά με +20 (54-74), κλείνοντας την τρίτη περίοδο με σκορ 77-59.

Ουσιαστικά τα πάντα είχαν κριθεί, με την Άλμπα φανερά απογοητευμένη να περιμένει… καρτερικά το τέλος του αγώνα. Η Βίρτους, που δεν άφησε το πόδι από το «γκάζι», ανέβασε τη διαφορά μέχρι και το +30 (63-93), με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με σκορ 96-74.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 33-49, 59-77, 74-96.