ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Κόλλησε στα Χανιά η Κηφισιά (0-0)

Άνετη νίκη για Πανσερραϊκό

Γονάτισε τον Διαγόρα στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός Β’ (4-2), ξεπέρασε άνετα το εμπόδιο του Ηρακλή Λάρισας ο Πανσερραϊκός, επικρατώντας 4-0 και έφυγε στο +6, «κόλλησε» στα Χανιά η Κηφισιά (0-0).

Το «τριφύλλι», το οποίο αγνοούσε τη νίκη από τις 25/11, όταν και είχε περάσει με 3-2 από την έδρα του Ηρακλή, έχοντας ρεκόρ 0-3-2 σε αυτό το διάστημα, έβαλε γερές βάσεις για το «τρίποντο» από το πρώτο μέρος. Ο Φουρτάδο έδειξε τον δρόμο προς τη νίκη στο 12’ με κοντινή προβολή, ανοίγοντας το σκορ, ενώ οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προίκα το 2-0, αφού σκόραρε ο Αθανασακόπουλος στο 42’ έπειτα από αντεπίθεση.

Το ματς ήταν πιο ανταγωνιστικό στο β’ μέρος με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν αντίδραση με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μιχόπουλο, ο οποίος πέρασε στο ματς ως αλλαγή. Στο 60’ μείωσε στο σκορ έπειτα από λάθος του «τριφυλλιού», αλλά τρία λεπτά μετά ο Σιδεράς εκτέλεσε τον Γαλάνη. Στο 65’ ο Μιχόπουλος σκόραρε ξανά, εκμεταλλεόμενος σέντρα του Σταμένκοβιτς με προβολή.

Ο Παναθηναϊκός Β’ έδειχνε να μπλοκάρει, ενώ οι φιλοξενούμενοι πατούσαν πλέον με μεγαλύτερη συνέπεια την περιοχή, αλλά το τέρμα του Σαρδέλη με προβολή έπειτα από μακρινό σουτ του Σερπέζη στο 80’, «κλείδωσε» ουσιαστικά τη νίκη για τους «πράσινους».

Super League 2: Παναθηναϊκός Β'-Διαγόρας 4-2

Την ίδια ώρα ο Πανσερραϊκός ξεπερνούσε άνετα το εμπόδιο του Ηρακλή Λάρισας, επικρατώντας 4-0 εντός έδρας και με την επιστροφή στις νίκες (μετά το 3-0 από την ΑΕΚ Β’), με αποτέλεσμα να βρεθεί στο +6 από τον ΠΑΟΚ Β’, ο οποίος ηττήθηκε από τον Ηρακλή το Σάββατο.

Μπορεί η ομάδα των Σερρών να μην καρδιοχτύπησε, αλλά δεν έφτασε στον στόχο της όσο άνετα μαρτυράει το τελικό σκορ. Το σουτ του Σαΐντ της έδωσε προβάδισμα στο 51’, ενώ δύο γκολ πέτυχε ο Μούργος (73’, 87’), ενδιάμεσα σκόραρε και ο Σοφιανός (80’).

Η Βέροια λύγισε στο τέλος τον Απόλλωνα Πόντου, φτάνοντας σε νίκη με 2-0 χάρη σε δύο τέρματα από το 86’ και μετά. Ο Μπουόλι άνοιξε το σκορ στο 86’ με κεφαλιά, ενώ ο άσος «κλείδωσε» στα… χασομέρια με τον Ελευθεριάδη να βρίσκει δίχτυα με σουτ.

Η 6η τη βαθμολογίας, Νίκη Βόλου, έμεινε στο 2-2 με τον Αλμωπό Αριδαίας εκτός έδρας. Ο Δελεζήσης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 14’, αλλά πριν την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι έφεραν τούμπα το ματς με τους Σουλιώτη (29’) και Τσιμπούκα (38’). Ο Κυριακίδης ισοφάρισε στο 77ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους.

Στον Β’ Όμιλο, η Κηφισιά έμεινε στο 0-0 με τα Χανιά εκτός έδρας και δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στις νίκες μετά το 3-0 επί της 2ης της βαθμολογίας, Παναχαϊκής. Οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να ανοίξουν το σκορ στο 64ο λεπτό με τον Ταλάλ να πιάνει μακρινό σουτ, με το οποίο έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Άνετη νίκη με 3-0 για την Ιεράπετρα στην έδρα της Επισκοπής, με τον Ίτσιος να ανοίγει το σκορ στο 68’ και τον Βουό να διπλασιάζει τα τέρματα των φιλοξενούμενων στο 74’, ενώ σκόραρε και ο Μίλερ στις καθυστερήσεις (90+2’).

Νίκη με 3-1 για την Ηλιόπουλη επί του ΠΑΟ Ρούφ. Ο Μπαστακός άνοιξε το σκορ στο 21’ με πέναλτι, ενώ βρήκε δίχτυα με σουτ στο 34ο λεπτό. Ενδιάμεσα σκόραρε με κεφαλιά ο Τριανταφυλλάκος. Ο Κυριαζής μείωσε με κεφαλιά στο 78’ για τους φιλοξενούμενους.