Ο Κολοσσός αγχώθηκε αλλά επικράτησε 85-82 του Αμαρουσίου

Θέλει ήττα του ΠΑΟΚ στην έδρα της Καρδίτσας, έτσι ώστε να τερματίσει έκτος

Έκαμψε την αντίσταση του Αμαρουσίου στη Ρόδο και… περιμένει για να μάθει αν θα τερματίσει έκτος στην κανονική διάρκεια της Stoiximan Basket League ο Κολοσσός!

Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και είχε μεγάλες υπέρ της διαφορές στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά είδε το Μαρούσι να επιστρέφει στην τέταρτη περίοδο και να πλησιάζει σε απόσταση «βολής» (80-78). Ωστόσο, ένα μεγάλο τρίποντο του Μπίλλη μπαίνοντας στην «τελική ευθεία» του ματς, την έβαλε μπροστά με 83-78, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 89-85.

Πλέον, ο Κολοσσός ανέβηκε στο 9-13 και θέλει ήττα του ΠΑΟΚ στην έδρα της Καρδίτσας (20:15), έτσι ώστε να τερματίσει έκτος. Αν οι Θεσσαλονικείς πάρουν τη νίκη, τότε στην έκτη θέση θα βρεθεί η ΑΕΚ Betsson, υπερτερώντας στην τριπλή ισοβαθμία. Από την άλλη, η ομάδα του Βετούλα έπεσε στο 7-15 και βρίσκεται στην 10η θέση.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Γκάουντλοκ (21π), Σίτου (19π, 9ριμπ) και Πόλεϊ (12π), ενώ για Μαρούσι ξεχώρισαν Μπρίσκο και Νικολαΐδης, οι οποίοι πέτυχαν από 18 πόντους.

Ο Κολοσσός μπήκε πιο συγκεντρωμένος στο παρκέ, παίρνοντας προβάδισμα 7-0 με τρίποντο του Πόλεϊ και με το Μαρούσι να μην έχει σκοράρει ούτε πόντο στα πρώτα 2:20, μέχρι ο Ραντούλιτσα να… σπάσει το ρόδι. Πετρόπουλος και Πόλεϊ χάρισαν στους γηπεδούχους το πρώτο τους διψήφιο προβάδισμα (12-2), με το εντυπωσιακό σερί των Ροδιτών να φτάνει μέχρι και το εμφατικό 21-2! Με πέντε συνεχόμενους του Νικολαΐδη, το Μαρούσι μείωσε σε 21-7, ενώ ο Πόλεϊ έφτασε τους 8 προσωπικούς πόντους, διαμορφώνοντας το 23-7 της πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να δυσκολεύονται πάρα πολύ στις επιθέσεις τους, με τον Κολοσσό να μην αφήνει το πόδι από το γκάζι, ξεφεύγοντας με 29-10, χάρη σε καλάθια των Γκάουντλοκ και Μπραΐκοβιτς. Η διαφορά υπέρ του Κολοσσού παρέμενε κοντά στις παρυφές των 20 πόντων, με το Μαρούσι να μειώνει για το 44-29 του πρώτου ημιχρόνου, χάρη σε σερί 7-2.

Κολοσσός Ρόδου-Μαρούσι 89-85

Καλύτερη η εικόνα των φιλοξενούμενων με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, μείωσαν σε 51-43 με συνεχόμενα τρίποντα του Νικολαΐδη, με τον Κολοσσό όμως να απαντά με σερί 8-0, ξεφεύγοντας ξανά με +16 (59-43). Ο Γκάουντλοκ με πέντε συνεχόμενους πόντους του διαμόρφωσε το 64-47, ενώ ο Ραντούλιτσα έβαλε έξι σερί δικούς του για το 64-51, αλλά στη συνέχεια έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Μπράικοβιτς και ο Κολοσσός μπήκε στην τέταρτη περίοδο όντας μπροστά με 68-52.

Με πρωταγωνιστή του τον Μπρίσκο, ο οποίος με τρίποντο και φάουλ μείωσε σε 73-60 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, το Μαρούσι ξεκίνησε μια αντεπίθεση διαρκείας, τρέχοντας σερί 23-10 και πλησιάζοντας σε «απόσταση βολής» (78-75). Ωστόσο, μπαίνοντας στην «τελική ευθεία» ο Μπίλλης ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο, βάζοντας μπροστά με 83-78 στους γηπεδούχους, οι οποίοι σε εκείνο το σημείο ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη, με το τελικό 89-85.

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 44-29, 68-52, 89-85