ΔΙΕΘΝΗ

«Οδοστρωτήρας» Λεβερκούζεν πέρασε πάνω από τη Ντόρτμουντ

Με το εμφατικό 2-5 πέρασε από την έδρα της Ντόρτμουντ η Λεβερκούζεν.

Είχε να κερδίσει στο Ντόρμουντ από τον Αύγουστο του 2014… Κατέβηκε με τον τρίτο γκολκίπερ, καθώς ο βασικός Χραντέτσκι βρέθηκε χθες θετικός στον κορωνοϊό, ενώ ο αναπληρωματικός Λούνεφ είναι τραυματίας!

Ακόμα κι έτσι, η Μπάγερ Λεβερκούζεν διέλυσε με 5-2 την Μπορούσια στο «Σιγκνάλ Ιντουνα Παρκ», για την 21η αγωνιστική της Bundesliga και… δούλεψε για την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου, η οποία έμεινε στο +9 από τους Βεστφαλούς…

Οι «ασπιρίνες» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ από νωρίς, χάρη στο… περιπετειώδες αυτογκόλ του Ακάνζι μόλις στο 10’. Ωστόσο, φρόντισαν να επιστρέψουν το «δώρο» στη Ντόρτμουντ, καθώς ο Φρίμπονγκ με κεφαλιά ισοφάρισε, έξι λεπτά μετά.

Η Λεβερκούζεν πήρε εκ νέου το προβάδισμα, μετά από μια αντεπίθεση και πολύ ωραίο συνδυασμό των Μπάκερ, Ντιαμπί και Σικ, με τον Μπλαράμπι να «σερβίρει» στον Βιρτς ο οποίος σκόραρε για πρώτη φορά μετά τις 28 Νοεμβρίου του 2021, για το 1-2!

Ενώ ο Άντριχ με ένα εξίσου ωραίο τέρμα, αυτή την φορά με απευθείας εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 1-3 για την Μπάγερ, πριν συμπληρωθεί μισή ώρα παιχνιδιού.

Ο… διαγωνισμός των πανέμορφων τερμάτων από πλευράς των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με το βολέ του Τα που βρήκε και στο οριζόντιο δοκάρι του Κόμπελ να «γράφει» το 1-4 και να δίνει διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της Λεβερκούζεν!

Για να έρθουν δύο «καθυστερημένα» γκολ ακόμα, καθώς ο Ντιαμπί πέτυχε το 1-5 στο 87’, από ασίστ του Φρίμπονγκ, ενώ ο Τίγκες -που είχε περάσει αλλαγή τέσσερα λεπτά νωρίτερα-διαμόρφωσε το τελικό 2-5, στο 89ο λεπτό.

Με τους νικητές να παραμένουν τρίτοι και να αυξάνουν την διαφορά τους από την τέταρτη Ουνιόν Βερολίνου στους τέσσερις πόντους.