NBA

Οι Γουόριορς με ανατροπή επικράτησαν 101-98 των Γκρίζλις

Έκαναν το 3-1 απέχοντας μια νίκη από τους τελικούς της Δύσης

Μια νίκη από τους τελικούς της Δύσης απέχουν οι Γουόριορς. Χωρίς τον Στιβ Κερ, που διαγνώστηκε με κορωνοϊό λίγο πριν το τζάμπολ, επικράτησαν 101-98 των Γκρίζλις στο Όκλαντ, παρότι ήταν πίσω στο σκορ μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Έτσι έφτασαν στο 3-1 και είναι πλέον πολύ κοντά στην πρόκριση.

Το Μέμφις παρά την απουσία του λαβωμένου Τζα Μοράντ έκανε εξαιρετική εμφάνιση και άγγιξε την ισοφάριση και ανάκτηση του πλεονεκτήματος έδρας. Προηγήθηκαν με +9 στη δεύτερη περίοδο (26-35) , με +8 στο τρίτο δωδεκάλεπτο (52-60) και με +12 (64-76) 10:35 πριν το τέλος αλλά δεν άντεξαν στο τέλος. Με τα μεγάλα σουτ και την ψυχραιμία του Στεφ Κάρι στις βολές οι γηπεδούχοι, που είχαν στον πάγκο τους τον Μάικ Μπράουν, πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά 45,7’’ πριν το τέλος και πήραν το κρίσιμο ματς.

Ο Κάρι ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές με 32 πόντους (4/14 τρίποντα) και 8 ασίστ, ενώ 17 είχε ο Άντριου Γουίγκινς και από 14 οι Κλέι Τόμπσον και Τζόρνταν Πουλ. Ο Τζάρεν Τζάκσον με 21 πόντους, 5 τάπες και 4 ριμπάουντ ξεχώρισε για τους ηττημένους, ενώ 19 πόντους είχε ο Τάιους Τζόουνς και 17 ο Κάιλ Άντερσον.

Το πέμπτο ματς θα γίνει στο Μέμφις τα ξημερώματα της Πέμπτης (04:30 πμ.).

Δωδεκάλεπτα: 20-24, 38-41, 62-69, 101-98.