ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ολοκλήρωσε με ήττα τα φιλικά προετοιμασίας σε Ολλανδία και Βέλγιο!

Ο ΟΦΗ ηττήθηκε με 0-2 από τη Ναϊμέγκεν στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας πριν την επιστροφή στην Κρήτη.

Οι φιλικοί αγώνες προετοιμασίας για τον ΟΦΗ έλαβαν τέλος με την έκτη και τελευταία αναμέτρησης της ομάδας του Ηρακλείου απέναντι στη Ναϊμέγκεν στο «Goffertstadion». Μετά τα φιλικά απέναντι σε Φίτεσε (1-2), Άντερλεχτ (1-1), Φορτούνα Σιτάρντ (1-1), Βέστερλο (0-1) και Άλκμααρ (0-2), ο Νίκος Νιόπλιας είχε μία ακόμα ευκαιρία να δοκιμάσει πράγματα και να δει ποδοσφαιριστές δίνοντας μάλιστα φανέλα βασικού στον νεαρό Ελβετό επιθετικό Γκονζάλες, για τον οποίο η σημερινή αναμέτρηση ήταν το τελικό τεστ πριν αποφασιστεί αν θα αποκτηθεί για τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Ο ΟΦΗ δε κατάφερε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων επιτρέποντας στη Ναϊμέγκεν να βρει δίχτυα στις ελάχιστες αξιόλογες ευκαιρίες που έκαναν οι Ολλανδοί, ενώ πήρε αρκετά χαμηλό βαθμό και στο επιθετικό κομμάτι. Το τελικό σκορ με τη Ναϊμέγκεν να επικρατεί 2-0 (Μπράουν στο 12΄ και Μαρκέζ στο 52΄) περνάει σε δεύτερη μοίρα, αλλά η συνολική εικόνα της ομάδας στην προετοιμασία της σε Ολλανδία και Βέλγιο δε φαίνεται να ικανοποιεί τον κόσμο της που περιμένει βελτίωση σε αρκετούς τομείς πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.

Η πρώτη τελική προσπάθεια του αγώνα ήταν για τη Ναϊμέγκεν μόλις στο 3΄ με τον Μπράουν να κάνει το σουτ στην κίνηση στέλνοντας τη μπάλα μακριά από την εστία του Σωτηρίου. Στο 12΄ η Ναϊμέγκεν κέρδισε πέναλτι καθώς ο διαιτητής της αναμέτρησης είδε χέρι σε προσπάθεια ποδοσφαιριστή του ΟΦΗ με τον Μπράουν να ευστοχεί και να κάνει το 1-0 για την ολλανδική ομάδα. Δίχως τελική προσπάθεια για τον ΟΦΗ έως και τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου με την κρητική ομάδα να μη κάνει τις σωστές επιλογές στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου. Δίχως κάτι το ιδιαίτερο στο πρώτο μισάωρο του αγώνα με τον ΟΦΗ να είναι σταθερός αμυντικά, τη Ναϊμέγκεν να μην απειλεί μετά το γκολ, αλλά τον Νιόπλια να μη βλέπει αυτά που θα ήθελα στο επιθετικό κομμάτι της ομάδα του. Πρώτη καλή στιγμή μετά το 1-0 στο 36΄ για τη Ναϊμέγκεν με τον Οκίτα να αστοχεί από ευνοϊκή θέση. Η τελευταία ευκαιρία του πρώτου μέρους ανήκε στη Ναϊμέγκεν με τον Ντούλουτ να κάνει το δυνατό σουτ αλλά τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ μετά από κόντρα σε σώματα παικτών του ΟΦΗ.

Η πρώτη στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου και καλύτερη του ΟΦΗ στο παιχνίδι ήρθε στο 51΄ με το σουτ του Μπαλογιάννη να περνάει ελάχιστα πάνω από την εστία του Μπράντενχορστ. Ένα λεπτό αργότερα η Ναϊμέγκεν έκανε το 2-0 με τον Μαρκέζ να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου. Ακόμα μια καλή στιγμή για τη Ναϊμέγκεν στο 59΄ με τον Πρόπερ να κάνει το σουτ από πλάγια θέση αλλά να μη βρίσκει στόχο. Ο ΟΦΗ στην προσπάθεια του να πετύχει ένα γκολ απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντε Γκούζμαν αλλά ο Μπράντενχορστ είχε απάντηση απομακρύνοντας τον κίνδυνο για την ομάδα του. Στην τελευταία φάση του αγώνα στο 90΄ ο Μπαλογιάννης έκανε ωραία ατομική προσπάθεια αλλά προτίμησε να κάνει και το σουτ το οποίο κατέληξε στην εξωτερική πλευρά του τέρματος του Μπράντενχορστ.

Ενδεκάδες:

ΟΦΗ(Νίκος Νιόπλιας): Σωτηρίου(Σηφάκης 62΄), Μαρινάκης, Βούρος(Σελίμοβιτς 46΄), Γιαννούλης(Πασαλίδης 76΄), Κοροβέσης(Λυμπεράκης 46΄), Μπαλογιάννης, Ουές(Στάρτζεον 46΄), Νέιρα(Ντε Γκούζμαν 46΄), Γρίβας(Σαρδινέρο 46΄), Νοικοκυράκης(Διαμαντής 62΄), Γκονζάλες(Καστάνιος 46΄)

Ναϊμέγκεν(Ρότζιερ Μάιερ): Μπράντενχορστ, Μάρκεζ(Γκουτ 77΄), Μπράουν(Μπουκούσου 81΄), Οκίτα, Μάτσον(Μπαρέτο 66΄), Ντούλουντ, Ελ Καρουανί, Σούνε(Βετ 66΄), Ότερνταλ(Ρόμενι 81΄), Φαν Ρόι, Πρόπερ