ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Πρεμιέρα με ήττα για τον Ηρόδοτο στη Super League 2!

Δεν τα κατάφερε κόντρα στον Διαγόρα ο Ηρόδοτος γνωρίζοντας την ήττα με 1-2 στο Παγκρήτιο.

Την ήττα με 2-1 γνώρισε στο Παγκρήτιο ο Ηρόδοτος από τον Διαγόρα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Super League 2.

Από την αρχή του αγώνα ο Ηρόδοτος δεν πατούσε καλά με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ μόλις στο 7΄ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κουϊρουκίδη να δίνει το προβάδισμα με 0-1 στους φιλοξενούμενους.

Ο Ηρόδοτος προσπάθησε να βγάλει αντίδραση μετά την ψυχρολουσία του γρήγορου τέρματος, αλλά ο Χαλκιαδάκης στο 16΄ δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Μπίντση.

Ό,τι δεν κατάφερε ο Χαλκιαδάκης στο 16΄, το έκανε ο Χατζησάββα στο 32΄, ο οποίος με επίσης εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφερε το ματς στα ίσα 1-1.

Μετά την ισοφάριση ο Ηρόδοτος είχε την κατοχή της μπάλας, ενώ δημιούργησε αρκετές φάσεις για να κάνει την ανατροπή πριν την ανάπαυλα, με μεγαλύτερη από όλες το δοκάρι του Κοιλιάρα στο 43ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε με την πρώτη σημαντική στιγμή να καταγράφεται για τους γηπεδούχους στο 73΄ με τον Βρεττό να μη βρίσκει εστία μετά από ωραία μπαλιά του Κοιλιάρα.

Τρία λεπτά αργότερα, στην πρώτη ουσιαστική στιγμή του Διαγόρα στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Ρόδου κατάφερε να πάρει ξανά «κεφάλι» στο σκορ με τον Σινγκ να κάνει το 1-2 στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα στο ματς.

Στη συνέχεια η ομάδα του Γιάννη Τάτση προσπάθησε να φτάσει σε δεύτερη ισοφάριση αλλά Μπίντσης και αστοχία κράτησαν μακριά από το γκολ τους παίκτες του Ηροδότου. Το 1-2 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με τον Ηρόδοτο να ξεκινάει με το… αριστερό τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Super League 2.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ηρόδοτος: Δημίζας, Αρναούτογλου, Βρεττός, Καντέ, Κοιλιάρας, Ρουσσάκης, Μπολάκης, Αποστολίδης, Χαλκιαδάκης, Κόρτσαμ, Χατζησάββας

Διαγόρας: Μπίντσης, Τοπάλ, Τάτσης, Γιώργου, Ρουγκαλάς, Πίσπας, Λαμπρής, Κουϊρουκίδης, Ζιούνης, Μπαστιάνος, Μουμίν.