ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στον 7ο όμιλο της Γ’ Εθνικής!

Ιστορική νίκη στη Νέα Σμύρνη για τον ΑΟΑΝ, «μαγική» ανατροπή του Πόρου στην Ιεράπετρα.

Στην τρίτη στροφή του εβδόμου ομίλου της Γ’ Εθνικής ο ΑΟΑΝ πανηγύρισε ιστορική νίκη στην έδρα του Πανιωνίου προσπερνώντας τον στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ο Πόρος πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην κατηγορία πραγματοποιώντας μια σπουδαία ανατροπή στην έδρα της Αναγέννησης Ιεράπετρας, ενώ σημαντικές εντός έδρας νίκες πήραν και οι ΠΟΑ, ΠΑΟ Ρουφ.

Ο ΑΟΑΝ έγραψε ιστορία παίρνοντας επιβλητική εκτός έδρας νίκη κόντρα στον Πανιώνιο με 1-3! Η ομάδα του Αγίου Νικολάου προχωράει με… σπασμένα τα φρένα τόσο στο πρωτάθλημα, όσο και στο Κύπελλο Ελλάδος. Με αυτήν τη νίκη ο ΑΟΑΝ έκανε το 3/3 στην κατηγορία και προσπέρασε τον Πανιωνίο υποχρεώνοντάς τον στην πρώτη του ήττα. Τα γκολ της μεγάλης νίκης για τον ΑΟΑΝ στη Νέα Σμύρνη πέτυχαν οι Παπαδόπουλος και Μηνάς (δύο γκολ), ενώ το μοναδικό τέρμα των γηπεδούχων σημείωσε ο Γροντής με πέναλτι στο 88΄.

Στο Ατσαλένιο το τοπικό ντέρμπι ανάμεσα στον γηπεδούχο ΠΟΑ και τον Αλμυρό ανέδειξε νικήτρια την ομάδα του Ανέστη Αναστασιάδη με τα καρδιοχτύπια να μη λείπουν στο τέλος. Πιο συγκεκριμένα, ο ΠΟΑ πανηγύρισε τη δεύτερή του νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας 2-1 του Αλμυρού, σκορ το οποίο διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Ο Καϊμακαμούδης στο 28ο λεπτό είχε δώσει αρχικά το προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά ο Αλμυρός κατάφερε να ισοφαρίσει στο 90+2΄ με τον Πιερτζιάκομι, σημείο του αγώνα που δεν έδινε πολλά περιθώρια για διαφορετικό αποτέλεσμα από αυτό της ισοπαλίας. Ένα λεπτό αργότερα όμως, στο 90+3΄, ο Κερμενίδης με δικό του γκολ έβαλε ξανά σε θέση οδηγού τον ΠΟΑ, με την ομάδα του Ατσαλένιου να πανηγυρίζει μια πολλή αγχωτική, αλλά εξίσου σημαντική, νίκη.

Στην Ιεράπετρα ο Πόρος πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πραγματοποιώντας σπουδαία ανατροπή (3-2) κόντρα στην Αναγέννηση. Οι γηπεδούχοι αρχικά είχαν πάρει προβάδισμα στο σκορ με 2-0 με τα τέρματα των Μερκούρι (45΄) και Φερμίνα (55΄), αλλά ο Πόρος δεν τα παράτησε, πίστεψε στη νίκη και την πέτυχε! Ήταν ο Αζίζι στο 72΄ που μείωσε σε 2-1, για να έρθει ο Καστελλιανάκης με δύο δικά του γκολ (88΄,90΄) και να γράψει το τελικό 2-3 για τον Πόρο χαρίζοντάς του την πρώτη νίκη στην κατηγορία.

Ο Γιούχτας δεν κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα στην εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στην ΑΕ Νεάπολης, με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες δίχως τέρματα. Πλέον για τους «πράσινους» η νίκη την επόμενη αγωνιστική στην έδρα του Άρη Σούδας είναι εκ των ων ουκ άνευ. Σε μια αναμέτρηση στην οποία και η ομάδα της Σούδας θα θέλει μόνο τη νίκη καθώς ούτε σήμερα κατάφερε να πάρει τρίποντο μετά την εκτός έδρας ήττα με 3-0 κόντρα στον ΠΑΟ Ρουφ!