Μακριά από τη χθεσινή (28/07) απίστευτη εμφάνισή τους έμειναν Μαρία Κυρίδου και Χριστίνα Μπούρμπου, τερματίζοντας στην 5η θέση στον τελικό της δικώπου άνευ πηδαλιούχου και μένοντας ως εκ τούτου εκτός βάθρου.
Οι Ελληνίδες σημείωσαν χρόνο 6:57.11, ενώ χθες, θυμίζουμε, είχαν 6:48.70, κάνοντας παγκόσμιο ρεκόρ -το οποίο, βέβαια, «έσπασαν» οι Νεοζηλανδές στην επόμενη ημιτελική σειρά. Έτσι, παρά τις προσδοκίες για μετάλλιο, Κυρίδου και Μπούρμπου έμειναν στην 5η θέση, κάτι, φυσικά, το οποίο και είναι μια σημαντική επιτυχία για τα ελληνικά κουπιά.
Τα κορίτσια από τη Θεσσαλονίκη τα έδωσαν όλα, αλλά έμειναν πίσω από την αρχή και σε αντίθεση με τον ημιτελικό, όπου έκαναν μια μυθική αντεπίθεση στα τελευταία 500 μέτρα και πήραν την πρωτιά, δεν μπόρεσαν σήμερα (29/07) να πετύχουν κάτι αντίστοιχο.
Από εκεί και πέρα σε ό,τι αφορά τον τελικό, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Νέα Ζηλανδία, τη 2η θέση πήρε η Ρωσία και την 3η ο Καναδάς, ενώ μπροστά από την Ελλάδα τερμάτισε και η Μεγάλη Βρετανία, με την Ισπανία να μένει στην 6η και τελευταία θέση.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
-
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
/ 19 ώρες πρινΑπόψε στις 20:30 η τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων
Πολλές πρωτοτυπίες αλλά και αρκετά ερωτηματικά σχετικά με μερικές εκπλήξεις
-
ΔΙΕΘΝΗ
/ 2 ημέρες πρινΟλυμπιακοί Αγώνες: Η κλήρωση του διπλού γυναικών
Οι δυο Ελληνίδες τενίστριες θα αντιμετωπίσουν τις Αμερικανίδες Collins και Krawczyk
-
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
/ 2 ημέρες πρινΟλυμπιακοί Αγώνες: Η κλήρωση του μικτού διπλού
Οι αγώνες του μικτού διπλού θα ξεκινήσουν τη Δευτέρα (29/07)
-
ΔΙΕΘΝΗ
/ 2 ημέρες πρινΟλυμπιακοί Αγώνες: Η κλήρωση του μονού ανδρών
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρίσκεται στο ίδιο τέταρτο του ταμπλό με τον Novak Djokovic