ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Super League 2: Υπέταξε την Καλαμάτα ο Εργοτέλης, ήττα με… κάτω τα χέρια για τον Ηρόδοτο

Δείτε τα σημερινά αποτελέσματα για την 22η αγωνιστική στο Νότιο Όμιλο της Super League 2.

Γεμάτο πρόγραμμα σήμερα στον Νότιο Όμιλο της Super League 2 με τους Εργοτέλη και Χανιά να πανηγυρίζουν σπουδαίες νίκες, ενώ ο Ηρόδοτος ηττήθηκε με… κάτω τα χέρια από την Καλλιθέα για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Πιο συγκεκριμένα, ο Εργοτέλης εμφανίστηκε ανώτερος απέναντι στην Καλαμάτα την οποία και φιλοδώρησε με δύο τέρματα στην εντός έδρας νίκη των «κιτρινόμαυρων» με 2-0! Ο Κόνραντ ήταν εκείνος που έβαλε νωρίς μπροστά στο σκορ τον Εργοτέλη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ στο δεύτερο μέρος και στο 81΄ ο Αλεξάκης με κεφαλιά «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα του.

Την ίδια ώρα ο Ηρόδοτος δοκιμαζόταν στο «Ελ Πάσο» κόντρα στην Καλλιθέα με την ομάδα του Ηλία Φυντάνη να εμφανίζεται κατώτερη των περιστάσεων, κυρίως στο δεύτερο μέρος του αγώνα, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0. Για την Καλλιθέα ήταν ο Μαρουκάκης που άνοιξε τον χορό των τερμάτων βρίσκοντας δίχτυα δις στο 69΄ και στο 74΄ αντίστοιχα, ενώ ο Ιωάννου διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σπουδαία νίκη με «buzzer beater» του Κόλα στο 90+5΄ πανηγύρισαν τα Χανιά στο κρητικό ντέρμπι επικρατώντας με 1-0 της Επισκοπής. Μεγάλο «τρίποντο» για το συγκρότημα του Νίκου Παπαδόπουλου, με το οποίο έφτασε στο -2 από τη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στις άλλες αναμετρήσεις της ημέρας η Κηφισιά με δύο γκολ του Τεττέι επικράτησε με 0-2 επί του Διαγόρα στη Ρόδο, ενώ η Ζάκυνθος διέσυρε με 5-0 τη Ρόδο εντός έδρας. Στις χθεσινές αναμετρήσεις ισόπαλες 1-1 έληξαν οι αναμετρήσεις Καραϊσκάκης-Παναθηναϊκός Β’ και Αστέρας Βλαχιώτη-ΑΕΚ Β’ , ενώ ο Λεβαδειακός δραπέτευσε με το 0-1 από την έδρα του ΟΦΙ και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.