Τα αποτελέσματα της Κυριακής (07/11) και η βαθμολογία στην Α1 ΕΠΣΗ!

Με νίκες συνέχισαν ΑΕΚ, Ρωμανός και ΑΟΤ, χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι στα Μάλια.

Δίχως νικητή έληξε η αναμέτρηση στα Μάλια ανάμεσα στον ΠΑΝΟΜ και τον ΠΑΟ Κρουσώνα, ενώ σημαντικές νίκες πανηγύρισαν οι ΑΕ Κατσαμπά, ΑΟ Τυμπακίου και Ρωμανός για την 8η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ.

ΠΑΝΟΜ και ΠΑΟ Κρουσώνα αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής στο γήπεδο των Μαλίων. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Μπαμπουλάκη στο 47΄,  για να έρθει ο Παπαδάκης στο 88΄ και να διαμορφώσει το τελικό 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στις Ασίτες, Ο Ρωμανός πήρε σπουδαία νίκη με 2-4 επί της τοπικής ομάδας. Οι Μυλωνάς και Ανυφαντάκης είχαν κάνει αρχικά το 0-2 για τους φιλοξενούμενους, όμως οι γηπεδούχοι με δύο γκολ του Κοτζαδάκη ισοφάρισαν σε 2-2. Ο Ρωμανός ήταν πιο ψύχραιμος στο τέλος, δεν πανικοβλήθηκε από την ισοφάριση, και με δύο γκολ των Μεμοτσέλα και Μυλωνά έφτασε στο τελικό 2-4!

Στην Ελιά η ΑΕ Κατσαμπά πήρε σημαντική νίκη κόντρα στη Δαμάστα επικρατώντας με 2-1. Ο Νικολάου Π. έδωσε το προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους» μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης, για να έρθει ο Κοκκινάκης στο 60΄ και να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του. Το μόνο που κατάφερε η Δαμάστα ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Απλαδά στο 70΄.

Σπουδαία «διπλό» για τον ΑΟ Τυμπακίου ο οποίος επικράτησε με 2-3 της Τριτωνίας στο Αστρίτσι. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν από νωρίς με τα γκολ των Μεταξάκη και Γερακιού, αλλά η Τριτωνία στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε τα τέρματα της ισοφάρισης με τον Λαδιανό να ισοφαρίζει σε 2-2 με δύο προσωπικά του γκολ. Η ισοπαλία δεν κράτησε για μεγάλο χρονικό διάστημα καθώς έξι λεπτά μετά την ισοφάριση, στο 86΄, ο Κουρουθιανάκης πέτυχε το καθοριστικό τέρμα για τον ΑΟΤ και δίνοντας με αυτόν τον τρόπο μια δύσκολη νίκη στην ομάδα του.