Τα αποτελέσματα της Κυριακής (16/01) και η βαθμολογία στους ομίλους της Α2 & Β ΕΠΣΗ!

Ματσάρα δίχως νικητή το Γαρίπα-Ελπίδες, ένα «τσουβάλι» γκολ και «τρίποντο» για τον Πήγασο.

Α2 ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Δίχως νικητή ολοκληρώθηκε η πρώτη χρονικά αναμέτρηση της ημέρας με τους Γιούχτα 2010 και Νέους Εργοτέλη να μένουν ισόπαλοι 1-1 στις Άγιες Παρασκιές. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στο ματς καταφέρνοντας να προηγηθούν μόλις στο 8΄ με τον Καλαϊτζάκη Δ, ενώ στο δεύτερο μέρος ο Γιούχτας 2010 ισορρόπησε το παιχνίδι, ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 75ο λεπτό με το δυνατό σουτ του Χαλκιαδάκη να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Ματσάρα στο Αστρίτσι με τον Πήγασο να επικρατεί 4-3 των Κουνάβων για την 11η αγωνιστική στον πρώτο όμιλο της Α2 ΕΠΣΗ. Γκολ και θέαμα είδαν όσοι βρέθηκαν στο Αστρίτσι με τον Πήγασο να παίρνει μόλις στο 5΄ το προβάδισμα με τον Κανταρτζή Μ. και τον Περισυνάκη να ισοφαρίζει στο 13΄ για τους φιλοξενούμενους. Ήταν στο 34΄ όταν οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Τσαγκαράκη στο 34΄, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Φασάρ ισοφάρισε για δεύτερη φορά για τους Κουνάβους. Από εκεί και πέρα τη σκυτάλη για τους γηπεδούχους πήρε ο Φαιδρός που με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι στο 41΄ και στο 44΄ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-2, με τον Πρεντούλη να διαμορφώνη το τελικό 4-3 στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης.

Σπουδαίο «διπλό» πανηγύρισε στην έδρα του Δωριέα το Λίντο, με το συγκρότημα του Μάριου Ζερβίδη να επικρατεί με 0-2! Τα γκολ της αναμέτρησης για τους φιλοξενούμενους σημείωσαν οι Κουρής και Μαθιουδάκης στο 27ο και στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης αντίστοιχα.

Α2 ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Με νίκες ξεκίνησαν τη νέα χρονιά Παλιανή και Αγία Βαρβάρα για την 11η αγωνιστική στον δεύτερο όμιλο της Α2 ΕΠΣΗ.

Πιο συγκεκριμένα, η Παλιανή με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βιολάκη που σημείωσε δύο γκολ πήρε το «τρίποντο» επικρατώντας εντός έδρας με 2-0 του Αετού Ανωγείων. Στο άλλο ματς με ώρα έναρξης στις 15:00, η Αγία Βαρβάρα πήρε μια δύσκολη αλλά σημαντική νίκη επί του Ρούβα επικρατώντας με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Χασουράκης στο 40ο λεπτό. Σε εξέλιξη είναι αυτήν την ώρα η αναμέτρηση ΑΟΚ – ΟΦΑΜ.

Β ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Ματσάρα δίχως νικητή ήταν το Γαρίπα – Ελπίδες Καρτερού με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες με το… αγγλικό σκορ 4-4 σε εξ αναβολής αναμέτρηση στον πρώτο όμιλο της Β ΕΠΣΗ! Ο «χορός» των γκολ άρχισε στο 5΄ με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με τον Αξιώτη. Από εκεί και πέρα η Γαρίπα ανέβασε την απόδοσή της και έβγαλε αντίδραση καταφέρνοντας να κάνει την ανατροπή στο 32΄ με τον Βασιλάκη, αφού προηγουμένως είχε ισοφαρίσει ο Αξιώτης. Τρία λεπτά μετά την ανατροπή οι Ελπίδες ισοφάρισαν σε 2-2 με τον Αλεξανδρή, ενώ λίγο πριν το τέλος του πρώτο ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Κετέογλου. Στο δεύτερο ημίχρονο η Γαρίπα έκανε το 4-2 στο 65΄ αλλά με δύο γκολ στο 72΄ και στο 83΄ οι Ελπίδες κατάφεραν και έφτασαν σε μια μεγάλη ισοφάριση (4-4) παίρνοντας έναν πολύτιμο βαθμό. Σε εξέλιξη βρίσκεται η επίσης εξ αναβολής αναμέτρηση του ΠΑΟ Ηρακλείου με τους Νέους Μινωϊκής.

Β ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Χωρίς νικητή έληξε η μοναδική εξ αναβολής αναμέτρηση με τις Γόρτυς και Μαραθώνα να μένουν ισόπαλες 1-1 στον δεύτερο όμιλο της Β ΕΠΣΗ. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο με τον Κυριακάκη να κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους, ενώ για τον Μαραθώνα ισοφάρισε ο Ρογδάκης στο 31ο λεπτό.