Τα αποτελέσματα της Κυριακής (16/01) και η βαθμολογία στην Α1 ΕΠΣΗ!

Πήρε το ντέρμπι της αγωνιστικής ο Ανθεστίων, επιβλητικές νίκες για ΠΑΝΟΜ και ΑΟΤ.

Με το κυρίως πιάτο της 11ης αγωνιστικής να «σερβίρεται» σήμερα στην Α1 ΕΠΣΗ, ο Ανθεστίων ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι  κόντρα στην ΑΕΚ, ενώ σημαντικές και επιβλητικές νίκες πανηγύρισαν οι ΑΟΤ, ΠΑΝΟΜ, ΠΑΟΚ και ΟΦΑ.

Πιο συγκεκριμένα, στην Ελιά ο Ανθεστίων έφυγε με το «διπλό» επικρατώντας με 1-4 της ΑΕ Κατσαμπά. Το σκορ άνοιξε στο 30΄ από τα ένδεκα βήματα ο Κεφάκης, ενώ ο Νικολάου Χ. ισοφάρισε με το «καλημέρα» στο δεύτερο μέρος για τους γηπεδούχους. Από εκεί και πέρα το ματς ανήκε στον Ανθεστίων που με δύο γκολ των Τρουλάκη και Μπερνίκου στο 70΄ και στο 80΄ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3, ενώ το τελικό 1-4 διαμόρφωσε ο Δρακούλης στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο Τυμπάκι, ο ΑΟΤ ξεκίνησε τη χρονιά με άγριες διαθέσεις καθώς επιβλήθηκε με 5-0 των Μοιρών. Τον «χορό» των γκολ άρχισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Μεταξάκης στο 35΄, ενώ τη σκυτάλη πήραν οι Παραθύρας (δύο γκολ) και Παναδρέου. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Ζαφείρης στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ξεκίνημα στο νέο έτος με «διπλό» στη Βαγιά πανηγύρισε ο ΠΑΝΟΜ, ο οποίος επιβλήθηκε με 0-4 του ΕΓΟΗ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι του αντιπάλου της καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα παίρνοντας το προβάδισμα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΝΟΜ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του με τους Δρίτσα, Καουκάκη και Νίκολι να βρίσκουν δίχτυα για να διαμορφώνουν το τελικό 0-4!

Στον Κρουσώνα, ο ΠΑΟΚ δε δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση των Ασιτών επικρατώντας εύκολα με 3-0. Τα γκολ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Μπαμπουλάκης, Ανωγειανάκης και Σακλαμάκης. Στην άλλη αναμέτρηση της ημέρας ο ΟΦΑ έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Δαμάστας επικρατώντας με 1-3.