ΚΡΗΤΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τα αποτελέσματα της Κυριακής (21/11) και η βαθμολογία στην Α1 ΕΠΣΗ

Επιστροφή στην κορυφή για ΑΕ Κατσαμπά, δίχως νικητή το ντέρμπι της αγωνιστικής.

Μεγάλη κερδισμένη της 10ης αγωνιστικής στην Α1 ΕΠΣΗ ήταν η ΑΕ Κατσαμπά η οποία εκμεταλλεύτηκε το «στραβοπάτημα» του ΠΑΟ Κρουσώνα απέναντι στον Ανθεστίων και ανέβηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας για  «συγκάτοικο» τον ΑΟ Τυμπακίου. Σημαντικές νίκες πέτυχαν επίσης οι Ασίτες και ΟΦΑ επί των Μινωϊκής και Δειλινών αντίστοιχα.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντελία που σημείωσε δύο γκολ, η ΑΕ Κατσαμπά έφυγε νικήτρια από την έδρα της Τριτωνίας με το τελικό 2-3! Πριν αναλάβει ο Ντελία, είχε ανοίξει το σκορ ο Νικάου Χ. στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 2-3 με αυτογκόλ (42΄) και τέρμα του Δημήτρη στο 88΄. Σπουδαίο «τρίποντο» για την ΑΕ Κατσαμπά με το οποίο… έπιασε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα τον ΑΟ Τυμπακίου.

Οι Ασίτες έδωσαν συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα επικρατώντας με 3-0 εντός έδρας της Μινωϊκής. Δύο γκολ για τον Κοτζαδάκη στο 23ο και στο 63ο λεπτό αντίστοιχα, ενώ το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ έβαλε και ο Κοζορώνης Δ. με το τέρμα που σημείωσε στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης.

Δίχως νικητή έληξε το ντέρμπι της αγωνιστικής μεταξύ του ΠΑΟ Κρουσώνα και του Ανθεστίωνα, με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες 0-0 στην έδρα του πρώτου.

Χωρίς νικητή (2-2) έληξε και η αναμέτρηση στις 15:15 ανάμεσα στα Δειλινά και τον ΟΦΑ. Οι φιλοξενούμενοι αρχικά είχαν πάρει το προβάδισμα στο σκορ με 0-2 με τα γκολ των Ταμπάκη και Κουσκόφ, όμως τα Δειλινά αντέδρασαν και με γκολ του Σταματάκη μείωσαν σε 1-2 ενώ το τελικό 2-2 διαμόρφωσε στο 90’ ο Βιστάκης.