Τα αποτελέσματα της Κυριακής (31/10) και η βαθμολογία στους ομίλους των Α2 & Β ΕΠΣΗ!

Πρώτη απώλεια βαθμών για Αγία Βαρβάρα, ξεκίνησαν με… κέφια Ροδιά και Ομόνοια Καλλιθέας.

Α2 ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Στη μοναδική σημερινή αναμέτρηση για τον 1ο όμιλο της Α2 ΕΠΣΗ ο Πήγασος επιβλήθηκε εντός έδρας με 2-1 επί του Δωριέα. Τα δύο τέρματα για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Κανταρτζής Μ. και Χριστοφής στο 38΄ και στο 90΄ αντίστοιχα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν καταφέρει να ισοφαρίσουν προσωρινά σε 1-1 στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης. Σημαντική και δύσκολη νίκη στην πρεμιέρα για τον Πήγασο με το «χρυσό» γκολ του Χριστοφή να δίνει τη νίκη στους γηπεδούχους.

Α2 ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Ίδιο σκορ στις δύο από τις τέσσερις συνολικά σημερινές αναμετρήσεις για τον 2ο όμιλο της Α2 ΕΠΣΗ με τον Ρούβα να μένει ισόπαλος 2-2 στην έδρα του με την Τύλισο, σκορ που είχαμε και στον αγώνα της Αγίας Βαρβάρας με την Παλιανή.

Στο γήπεδο του Λίντο ο ΑΟΚ πέτυχε σπουδαία ανατροπή επικρατώντας με 3-2 του Ασημίου και έφτασε τους εννέα βαθμούς μετά από τέσσερις αγωνιστικές. Παρά το γεγονός πως το Ασήμι βρέθηκε να προηγείται με 0-2 μέχρι το 54ο λεπτό, ο ΑΟΚ δεν τα παράτησε και κατάφερε να φέρει… τούμπα το ματς με τα γκολ των Παπαδάκη (55΄), Μπελαδάκη (60΄) και Παπαδάκη Γ. (73΄).

Με πρωταγωνιστή τον Σωτήρχου που πέτυχε «καρέ» τερμάτων, ο Άγιος Δημήτριος επιβλήθηκε 3-5 στην έδρα του ΟΦΑΜ και έφτασε τους 9 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 0-3 με τα γκολ των Αγγελάτου και Σωτήρχου. Στην επανάληψη ο ΟΦΑΜ μείωσε σε 2-3 με τους Μοχιανάκη και Στρατήγη, αλλά στο τέλος οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι και με δύο ακόμα γκολ του Σωτήρχου ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 2-5, ενώ ο Στρατήγης με το δεύτερο προσωπικό του γκολ μείωσε στο τελικό 3-5 λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

Β ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Η Ομόνοια Καλλιθέας είχε… κέφια στην πρεμιέρα της καταφέρνοντας να επικρατήσει με 6-2 του Μαρτινέγκο εντός έδρας. Καλλέργης και Δασκαλάκης ανέβασαν τον δείκτη του σκορ αρχικά στο 2-0, ο Χότζα μείωσε από πλευράς φιλοξενούμενων, για να έρθουν οι Πουλάκης (χατ-τρικ) και ο Παπαδογιωργάκης και να διαμορφώσουν το τελικό 6-2, είχε μειώσει νωρίτερα με δικό του γκολ ο Φθενάκης για το Μαρτινέγκο.

Τα δύο γκολ των Αποστολάκης και Κεγιαδάκης στο 77ο και στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης αντίστοιχα ήταν αρκετά για τον Δία ώστε να πάρει τη νίκη με 2-0 κόντρα στη Δόξα Ηρακλείου και να ξεκινήσει με το… δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα.

Με το «διπλό» από την έδρα του Ηρακλή Νιπιδιτού έφυγαν οι Νέοι Μινωϊκής επικρατώντας 1-3 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον 1ο όμιλο της Β ΕΠΣΗ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν στο σκορ με τον Τσαγκαράκη στο 30΄, ενώ ο ίδιος παίκτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-2 στο 44΄. Το 0-3 ήρθε στο 70΄ από τον Πετρόπουλο, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν το γκολ της τιμής στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης.

Δίχως νικητή έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στον ΠΟΗ και την ΑΕ Κρητών με τις δύο ομάδες να βρίσκουν δίχτυα αλλά να μην πανηγυρίζουν μετά το τελικό 2-2.

Β ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Με άγριες διαθέσεις ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον 2ο όμιλο της Β ΕΠΣΗ η Ροδιά αφού επικράτησε εντός έδρας με 11-0 των Νέων Μοιρών! Τη «βροχή» των γκολ έφεραν οι Ανδρουλάκης, Λεμονάκης, Κουβάκης και Μαραυγάκης.

Δεν «χ»αμογέλασε κανείς στην αναμέτρηση ανάμεσα στα Κανάρια και το Άλογο Μαλεβιζίου με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι οι οποίοι πήραν… κεφάλι στο σκορ στο 39΄ με τον Πετράκη, για να έρθει ο Πασπαράκης τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ενενηνταλέπτου και να διαμορφώσει το τελικό 1-1.

Δίχως τέρματα έληξαν οι αναμετρήσεις του Κόρακα με τις Δάφνες και του Ραύκου με τον Ζαρό.