Τα αποτελέσματα της Κυριακής (6/2) και η βαθμολογία στους ομίλους της Α2 & Β ΕΠΣΗ!

Καταιγιστικός Ρούβας κόντρα στον ΟΦΑΜ, «βροχή» τα γκολ στον πρώτο όμιλο της Β ΕΠΣΗ.

Α2 ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Με τρεις αναμετρήσεις κλείνει σήμερα η αυλαία της 14ης αγωνιστικής στον πρώτο όμιλο της Α2 ΕΠΣΗ με τον αγώνα Νέοι Ηροδότου-Κουνάβοι να διεξάγεται στις 18:30. Στις μεσημεριανές αναμετρήσεις Μοχός και Νέοι Εργοτέλη πανηγύρισαν σημαντικές νίκες στις έδρες των Πηγάσου και Γουβών αντίστοιχα.

Πιο συγκεκριμένα, ο Μοχός με ένα γκολ στο πρώτο και ένα στο δεύτερο ημίχρονο επιβλήθηκε με 0-2 του Πηγάσου. Ο Σούρσος ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ στο 69΄ ο Μεχντί βρήκε δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 0-2 για τους φιλοξενούμενους.

Εκτός έδρας νίκη πανηγύρισαν και οι Νέοι Εργοτέλη οι οποίοι έκαναν σπουδαία ανατροπή 2-3 στην έδρα των Γουβών. Μπορεί οι γηπεδούχοι να προηγήθηκαν με 2-0 με γκολ των Ζέρο και Κωσταντινίδη, αλλά οι Νέοι Εργοτέλη δεν τα παράτησαν και με τους Ντίσα (δύο γκολ) και Καλαϊτζάκη Δ. έκαναν τη μεγάλη ανατροπή για τους φιλοξενούμενους.

Α2 ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Με τέσσερις αναμετρήσεις έκλεισε σήμερα η αυλαία της 14ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο της Α2 ΕΠΣΗ, με τους Ρούβα, Αγία Βαρβάρα και Αετό Ανωγείων να πανηγυρίζουν εντός έδρας νίκες.

Πιο συγκεκριμένα, καταιγιστικός ήταν ο Ρούβας που φιλοδώρησε με οκτώ γκολ τον ΟΦΑΜ! Ξημεράκης Α., Σινάνι, Χαλκιαδάκης, Μαστραχάς (δύο γκολ), Φράγκος, Πρίφτης και Σαμόλης τα γκολ για τους γηπεδούχους, ενώ ο Στρατηγάκης πέτυχε το μοναδικό γκολ των φιλοξενούμενων για το τελικό 8-1!

Δύσκολη και αγχωτική εντός έδρας νίκη με 1-0 πανηγύρισε η Αγία Βαρβάρα επί της Φαιστού. Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ήταν Αποδουλιανάκης με γκολ στο 22ο λεπτό δίνοντας σημαντική νίκη στην ομάδα του.

Στα Ανώγεια, ο Αετός κατάφερε με δύο γκολ των Ανδρικάκη και Βατσινά να πάρει εντός έδρας νίκη με 2-0, ενώ η αναμέτρηση ΑΟ Καμινίων-Άγιος Δημήτριος έχει προγραμματιστεί για τις 18:30.

Β ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Μόνο τρεις αναμετρήσεις περιελάμβανε το σημερινό πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής στον πρώτο όμιλο της Β ΕΠΣΗ μετά και τις αναβολές στους αγώνες Δίας-Ηρακλής Νιπιδιτού και Ερμής Ατσαλένιου-Κόροιβος.

Πιο συγκεκριμένα, η ΑΕ Κρητών πήρε ευρεία νίκη στην έδρα των Ελπίδων Καρτερού με 1-5! Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί βρίσκοντας ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο δύο φορές δίχτυα με τους Κοκοσάλη και Ριζάκη, τη σκυτάλη στη συνέχεια πήρε ο Τσουβαλάς στέλνοντας τις δύο ομάδες με το 0-3 στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο μέρος ο Γιακουμάκης στο 50΄ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4 και ο Μπιτάδος στο 68΄ διαμόρφωσε το τελικό 1-5! Οι Ελπίδες είχαν προλάβει στο 63΄ να μειώσουν προσωρινά σε 1-4 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Γκολ και θέαμα είδαν όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο των Αγίων Παρασκιών με την Ομόνοια Καλλιθέας να επικρατεί με το ευρύ 7-2 του Τηγανίτη. Ο Πολίτης με τρία δικά του γκολ στο πρώτο ημίχρονο έκανε το 3-0 για τους γηπεδούχους, ενώ τη σκυτάλη στη συνέχεια πήρε ο Δασκαλάκης ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Στη συνέχεια ήταν ο Ψυλλάκης που μείωσε σε 4-1 για τον Τηγανίτη, αλλά ο Πουλακάκης βρήκε δίχτυα δύο φορές στο 68΄και στο 71΄ κάνοντας το 6-1. Στο 75΄ με αυτογκόλ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 6-2, ενώ το τελικό 7-2 διαμόρφωσε ο Αυγουστάκης στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στη μοναδική αναμέτρηση που διεξήχθη το μεσημέρι ο ΠΟΗ πήρε σπουδαίο «διπλό» με 0-3 στην έδρα της Γαρίπας με τους Στειακάκη (δύο γκολ) και Κορνελάκη να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα.

Β ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Με πέντε αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε σήμερα η 11η αγωνιστική στον δεύτερο όμιλο της Β ΕΠΣΗ με τους Κόρακα, Δαφνές, Ροδιά, Ζαρό και    να παίρνουν σημαντικές νίκες ενόψει της δύσκολης συνέχειας στο πρωτάθλημα.

Πιο συγκεκριμένα, εύκολο πρωινό είχε ο Κόρακας στην έδρα των Νέων Μοιρών με τους Ρινακάκη και Φουστανάκη να σημειώνουν από δύο τέρματα έκαστος και να δίνουν τη νίκη με το τελικό 0-4 στην ομάδα τους.

Στις Δαφνές, η τοπική ομάδα δυσκολεύτηκε στο τέλος αλλά εντέλει επικράτησε της Θερίσσου με 3-2! Ο Πατεράκης Κ. ήταν εκείνος που έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 13΄, ενώ ο Καρτσώνης στο 20΄ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 68΄ ήταν ξανά ο Πατεράκης Κ. που ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Στη συνέχεια η Θέρισσος αντέδρασε καταφέρνοντας να μειώσει σε 3-2 με δύο γκολ του Τασούδη, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει σε ένα ακόμα γκολ που θα της έδινε τρεις… ανέλπιστους έως το 70΄ βαθμούς.

Στη Ροδιά, η τοπική ομάδα επιβλήθηκε με 4-1 του Μαραθώνα «σκαρφαλώνοντας» στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Λεμονάκης στο 20΄, για να έρθει ο Μαγούλιος στο 35΄ και να ισοφαρίσει για τον Μαραθώνα. Στο δεύτερο μέρος υπήρχε μόνο μία ομάδα μέσα στο γήπεδο με τη Ροδιά να φτάνει σε μια εύκολη νίκη με τα γκολ των Κούβακα, Σταματάκη και Δεληγιαννίδη να διαμορφώνουν το τελικό αποτελέσμα.

Στο γήπεδο των Αγίων Δέκα, η Γόρτυς δεν τα κατάφερε απέναντι στον Ζαρό με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 1-2 και να διατηρούνται στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Όλα έγιναν στο πρώτο μέρος με τον Ξεκαρδάκη να ανοίγει το σκορ στο 13΄ για τους φιλοξενούμενους και τον Ξαγοράκη να φέρνει το ματς στα ίσια στο 24΄ για τη Γόρτυς. Δύο λεπτά αργότερα διαμορφώθηκε το τελικό 1-2 με τον Σηφάκη να βρίσκει δίχτυα και να δίνει μια σημαντική νίκη στην ομάδα του.

Στη μοναδική αναμέτρηση που διεξήχθη με ώρα έναρξης στις 15:00, οι Νέοι Αλμυρού επικράτησαν 3-1 του Αλόγου Μαλεβιζίου με τον Νοδαράκη να ανοίγει το σκορ στο 16΄ και τον Κοκολογιαννάκη Γιώργο να κάνει το 2-0 για τους γηπεδούχους. Ο Πατεράκης στο 75΄ μείωσε σε 2-1 για το Άλογο δίνοντας ελπίδες στους φιλοξενούμενους, αλλά και πάλι ο Κοκολογιαννάκης Γιώργος με γκολ στο 87΄ έδωσε τη νίκη με 3-1 στους γηπεδούχους.