Η ΑΕΚ επικράτησε δύσκολα στο φινάλε με 70-64 της μαχητικής Καρδίτσας

Ο Ηλίας Καντζούρης είδε πέντε παίκτες του να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων

«Δια πυρός και σιδήρου» πέρασε από την Καρδίτσα η ΑΕΚ, επικρατώντας δύσκολα στο φινάλε με σκορ 70-64 επί της τοπικής ομάδας, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basket League.

Λίγες ημέρες μετά τον θρίαμβο στην Προύσα επί της Τόφας και την πρόκριση στους «16» του Basketball Champions League, η «Ένωση» έβγαλε κόπωση έχοντας πολλά «κενά» διαστήματα στο απόψινό ματς, ωστόσο ακόμα και έτσι, λύγισε τη μαχητική Καρδίτσα στο φινάλε, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από τρεις σερί ήττες στο ελληνικό πρωτάθλημα (4η με ρεκόρ 7-5).

Κορυφαίοι για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη, που είδε πέντε παίκτες του να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν οι ΜακΓρίφ (11π., 10ρ.), Γουίλιαμς (13π., 5ρ.) και Φλιώνης (12π., 4ρ., 3ασ.).

Για την Καρδίτσα, που παρέμεινε για δέκατη σερί αγωνιστική χωρίς νίκη, ούσα τελευταία στον βαθμολογικό πίνακα με ρεκόρ 1-11, ξεχώρισε ο Λαμάρ Πίτερς, με τον Αμερικανό γκαρντ να τελειώνει το ματς με 16 πόντους, στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Καρδίτσας.

Το ματς:
Εξαιρετικός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Καρδίτσα από τη μία να βρίσκει σκορ από μακρινά σουτ και την ΑΕΚ από την άλλη να «χτυπά» στο «ζωγραφιστό» δια… χειρός Κάμερον ΜακΓκρίφ για το 16-16 στο 6’.

Η είσοδος των Μάντσεν και Στρέλνιεκς έδωσε νέα επιθετική «πνοή» στην «Ένωση», που με πέντε και τρεις πόντους αντίστοιχα οδήγησαν την ΑΕΚ στο +4 και το 24-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με τρίποντο του Στρέλνιεκς ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν για πρώτη φορά στο +7 (20-27 στο 11’). Η απάντηση της Καρδίτσας όμως ήταν άμεση και με καλάθια των Αθηναίου, Αγραβάνη και Γουέστ έφεραν το ματς στα ίσα (27-27), ενώ λίγο αργότερα ο Γκιουζέλης με κάρφωμα έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (32-31 στο 14’).

Έκτοτε, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι συμβαδίζοντας στο σκορ, με την Καρδίτσα να παρουσιάζει μαχητικό πρόσωπο και να μην αφήνει την «Ένωση» να χτίσει μια καλή διαφορά. Με καλάθι του ΜακΓκρίφ στο φινάλε της περιόδου, η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια με ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων για το 39-37 του ημιχρόνου.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα της Καρδίτσας στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου να τρέχουν ένα γρήγορο σερί 8-1, παίρνοντας έτσι για πρώτη φορά το προβάδισμα στο ματς με πέντε πόντους (45-40 στο 23′). Παρά την «ψυχρολουσία» και το άσχημο ξεκίνημά της, η ΑΕΚ όχι μόνο αντέδρασε, αλλά με τρία διαδοχικά τρίποντα των Φλιώνη, Στρέλνιεκς και Γουίλιαμς πέρασε μπροστά (45-49), με το σερί της «Ένωσης» να σταματά στο 15-0 (!) για το +10 και το 55-45 στο 27′!

Και ενώ η ομάδα του Ηλία Καντζούρη είχε το μομέντουμ σε εκείνο το σημείο του αγώνα, οι παίκτες του στη συνέχεια υπέπεσαν σε πολλά και αβίαστα λάθη. Πράγμα το οποίο εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η μαχητική Καρδίτσα, με τον νεοφερμένο Λαμάρ Πίτερς να παίρνει το «όπλο» του και με δέκα προσωπικούς πόντους να φέρνει το ματς στα ίσα για το 55-55, το οποίο ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Με διάθεση να μην μπλέξει περεταίρω σε περιπέτειες, η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου με σύμμαχο την σκληρή της άμυνα κράτησε την Καρδίτσα χαμηλά στο σκορ, με αποτέλεσμα να στείλει τη διαφορά στο +9 για το 67-58 στο 38′.

Παρά τις… ηρωικές προσπάθειες και τα τρίποντα των Αθηναίου και Πίτερς (61-67), η Καρδίτσα δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στο ματς, με την ΑΕΚ τελικώς να φεύγει με το ροζ φύλλο αγώνα και το τελικό 70-64.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 37-39, 57-57, 64-70