Ο Παναθηναϊκός κυριαρχικός νίκησε πολύ άνετα τον Άρη 96-79

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς μπήκε στο ματς με επιμέρους σκορ 19-0

Οι «πράσινοι» έδειξαν πολύ βελτιωμένο πρόσωπο και νίκησαν άνετα την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη με σκορ 96-79, παίρνοντας με αυτόν τον τρόπο το… αίμα τους πίσω για την ήττα από τους Θεσσαλονικείς στην πρώτη αγωνιστική της Basket League!

Mε αυτόν τον τρόπο, ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στο 10-2 και εστιάζει τώρα στο δύσκολο εκτός έδρας ματς με τη Βίρτους Μπολόνια για την Ευρωλίγκα (19/1, 21:30).

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς μπήκε στο ματς με επιμέρους σκορ 19-0, καθαρίζοντας από νωρίς την υπόθεση νίκη και δείχνοντας πληθωρικό πρόσωπο, καθώς μοίρασε συνολικά 30 ασίστ, κορυφαία φετινή επίδοση. Ο Άρης, από την άλλη, που έπεσε στο 6-6, πλήρωσε το κακό του ξεκίνημα όμως έδειξε στη συνέχεια τις επιθετικές του αρετές.

Το καλύτερο του ματς με τα πράσινα έκανε ο Νέιτ Γουόλτερς, που ήταν παντού με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα. Φοβερό ματς και από τον Αρτούρας Γκουντάιτις που σκόραρε 16 πόντους και αποθεωνόταν όποτε εκτελούσε βολές, ενώ 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ πρόσθεσε ο Γ. Καλαϊτζάκης.

Για τον Άρη, 16 πόντους είχε ο Τολιόπουλος και από 15 πρόσθεσαν οι Χάγκινς και Μήτρου-Λονγκ, ενώ 12 είχε ο Χόρκλερ. Δεν αγωνίστηκαν καθόλου οι Τσέβεζ Γκούντουιν και Τζέι Ντι Νότε, των οποίων η απουσία ήταν φανερή.

Ο Παναθηναϊκός με Γουόλτερς και Γκουντάιτις μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, ξεφεύγοντας ταχύτατα με 9-0, κάτι που ανάγκασε τον Καστρίτη να πάρει τάιμ άουτ. Η κατάσταση δεν άλλαξε μετά τη διακοπή, και ένα ξέσπασμα του Γ. Καλαϊτζάκη που πέτυχε 8 σερί πόντους έφερε το 19-0, με τον Άρη να μένει άποντος για 7 λεπτά. Τελικά, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με απόλυτη κυριαρχία Παναθηναϊκού και σκορ 24-7.

Στη δεύτερη περίοδος ο Άρης μπήκε με διαφορετική εικόνα. Ο Σανόγκο έβγαζε τις άμυνες ενώ Μήτρου-Λονγκ, Χάγκινς και Τολιόπουλος άρχισαν να βρίσκουν στόχο, με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα 10-2 για το 26-17. Παρόλα αυτά, η είσοδος του Γουόλτερς και οι πέντε σερί πόντοι του Μπέικον έδωσαν και πάλι πνοή στον Παναθηναϊκό, που ξέφυγε πάλι με 16 (37-21), πριν φτάσει με Μαντζούκα και Παπαγιάννη στο +21 του πρώτου ημιχρόνου (45-24).
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τέλειωσε το πρώτο, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται πολύ γρήγορα χάρη στους εξαιρετικούς Γουόλτερς και Γουίλιαμς στο +28 (55-27). Ο τελευταίος είχε ρυθμό από τα 6.75, κρατώντας τους «πράσινους» σε ψηλή διαφορά παρά τις προσπάθειες του Άρη (61-35). Κάπου εκεί, οι φιλοξενούμενοι με πρωτοστάτη τον Μήτρου-Λονγκ έτρεξαν ένα γρήγορο 6-0 μειώνοντας στους 20 (61-41). Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε γρήγορα με τον Γκουντάιτις (70-44), και η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 74-49.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και πάλι με +27 χάρη στις εξαιρετικές προσπάθειες του Γκουντάιτις (79-52). Το ματς μετετράπη σε διαγωνισμό τριπόντων με Χάγκινς, Μήτρου-Λονγκ, Καλαϊτζάκη και Μαντζούκα, όμως η διαφορά παρέμενε σταθερά στους 20 πόντους (89-69). Τελικά, χωρίς να αλλάξει κάτι δραματικά στο ματς οι «πράσινοι» πήραν τη νίκη με σκορ 96-79.

Τα δεκάλεπτα: 24-7, 45-24, 74-49, 96-79